mycie samochodu
Woskowanie - tak, ale na przygotowany (oczyszczony) wcześniej lakier.

Podczas czyszczenia i pielęgnacji samochodu można popełnić wiele błędów, które prowadzą do uszkodzeń karoserii i wnętrza. Sprawdź, jak ich uniknąć.

1. Nie wycieraj zakurzonego samochodu szmatą

Drobinki piasku powodują mikrozarysowania na lakierze, a samochód i tak jest brudny – po przetarciu kurzu na nadwoziu pozostają smugi. Lepiej za 6-10 zł umyć auto na myjni bezdotykowej, korzystając z programów mycia zasadniczego (z lancy) oraz spłukiwania wodą zdemineralizowaną. W razie miejscowych zabrudzeń warto wozić ze sobą środki typu quick detailer i czystą ściereczkę z mikrofibry.

2. Myjnia bezdotykowa: nie zbliżaj zbytnio wylotu lancy do karoserii

Zbyt bliski kontakt wody pod ciśnieniem z lakierem lub elementami nadwozia (mniej niż 30-40 cm) może prowadzić do uszkodzeń powłoki lakierniczej lub uszczelek. Nie polecamy też używania szczotek na myjniach bezdotykowych – często są brudne i rysują lakier.

3. Nie używaj gąbki i zmywaka kuchennego

Zbierają się w nich drobinki piasku, które rysują lakier. Do mycia karoserii należy używać wyłącznie rękawic lub myjek wykonanych z mikrofibry (cena: od 10 do 35 zł). Uwaga! Podczas mycia należy płukać je w osobnym pojemniku z czystą wodą, a po wszystkim – wyprać w pralce bez dodatku zmiękczacza.

I jeszcze jedno: pod żadnym pozorem nie można trzeć siłą resztek owadów z przedniego pasa czy obudów lusterek. Lepiej opłukać je wodą i zmyć po kilku, kilkunastu minutach – nie powinno być z tym problemu.

mycie samochodu
Płyn do mycia naczyń „ściąga” z lakieru woski – należy używać go tylko, jeśli celowo chcemy to zrobić. W innym wypadku stosujemy specjalny szampon. Domowa chemia może też powodować matowienie lakieru.

4. Nie myj samochodu w słońcu

Nie tylko jest to „niezdrowe” dla lakieru, ale z powodu szybkiego wysychania resztek wody i detergentu pozostaną na nim brzydkie smugi. W cieniu zostaje więcej czasu na spłukanie oraz późniejsze wytarcie lakieru do sucha.

5. Mycie zaczynaj od dachu…

…a kończ na kołach. Wcześniej spryskaj felgi odpowiednim środkiem, który zmiękczy i usunie część osadu. Jeśli zaczniesz od kół i progów, zebranym tam brudem możesz uszkodzić lakier w wyższych partiach nadwozia.

mycie felg
Aby doczyścić brudne obręcze, dobrze wspomóc się specjalnym środkiem – nanosimy go na brudną, ale zwilżoną obręcz przed zasadniczym myciem.

6. Do wycierania używaj ręczników z mikrofibry…

…które są chłonne i najbezpieczniejsze dla lakieru. Stary T-shirt nie jest dobrym narzędziem. Używając ubrań (np. koszulek), ryzykujemy powstawaniem zarysowań – zwłaszcza jeśli zapomnimy oderwać metki i/lub guziki.

Nie wolno też wycierać nadwozia ściągaczkami do wody oraz irchą. Gromadzą się pod nimi ziarenka piasku i także sprzyjają powstawaniu zarysowań.

7. Woskowanie nieoczyszczonego lakieru

Lakier samochodu po umyciu należy odpowiednio przygotować przed nałożeniem wosku – inaczej nie osiągniemy pełnej trwałości i blasku powłoki. Należy wcześniej użyć glinki lub pasty do oczyszczania lakieru (tzw. cleanera). Zabieg ten należy powtarzać co 2-6 miesięcy. Inaczej szkoda wysiłków poświęconych na woskowanie.

Uwaga! Nie warto też nakładać zbyt grubej warstwy wosku – tylko się napracujemy i zmarnujemy preparat.

8. Używanie kremów do rąk do pielęgnacji skórzanej tapicerki

Składniki kremów do skóry mogą uszkadzać ochronną warstwę skórzanej tapicerki i pozostawiać tłusty osad. To samo dotyczy mydła (wysusza) oraz chemii typu Cif. Należy sięgać po preparaty do skóry w autach (cena: od 15 do 50 zł). Przed zabezpieczeniem tapicerki należy ją wyczyścić za pomocą specjalnego preparatu czyszczącego (20-60 zł; np. Colourlock lub Gliptone).

Do skóry w samochodzie stosujemy specjalne preparaty – a do czyszczenia najlepiej używać szczoteczki z miękkim włosiem.

9. Nieprawidłowa kolejność czyszczenia wnętrza

Warto rozplanować sobie pracę. Jeśli najpierw wyczyścimy deskę rozdzielczą, a później szyby od wewnątrz, możemy zniweczyć efekty i płynem do szyb zachlapać tworzywa sztuczne. Najlepiej zacząć od prania lub odkurzania tapicerki, później oczyścić szyby, a na końcu – plastiki. I nie nanosić płynu na powierzchnie, ale na szmatkę:

Preparaty nanosimy na szmatkę, a nie bezpośrednio na czyszczoną powierzchnię.

10. Pomylenie produktów

Wiele podobnych do siebie butelek sprawia, że przy czyszczeniu łatwo sięgnąć po niewłaściwą. Lepiej nie spryskać szyby np. czernidłem do kół – stracimy wtedy kilkanaście minut na doprowadzanie jej do porządku. Po prostu nie warto się spieszyć.

Wiele podobnych opakowań zwiększa ryzyko pomylenia preparatu. Podstawowa zasada: nie spieszymy się.

11. Nie nanosić środków nabłyszczających na dywaniki i pedały

Elementy, który dotykamy, nie powinny być śliskie – dotyczy to zarówno pedałów i dywaników, jak i kierownicy i dźwigni zmiany biegów. Takie elementy można czyścić, ale nie wolno ich nabłyszczać, ponieważ robią się śliskie i utrudniają prowadzenie samochodu.

12. Uważaj, gdzie myjesz samochód

Obowiązuje zakaz mycia samochodu w miejscach do tego nieprzystosowanych – można dostać za to nawet 500-złotowy mandat.

13. Mycie samochodu zimą

Dwie podstawowe zasady:

  1. Nie myjemy samochodu na mrozie na zewnątrz. Zamarzająca woda może powodować mikropęknięcia lakieru. Korzystając z myjni w pomieszczeniu, należy zadbać, by wydmuchać resztki wody z zakamarków karoserii.
  2. Nie garażujemy brudnego, zasolonego auta w garażu, w którym panuje dodatnia temperatura (sól sprzyja wówczas korozji). W ciepłym garażu należy parkować wyłącznie czyste auto.
Oceny czytelników
[Głosów: 8 Średnia: 4]

2 KOMENTARZE

  1. Nie no zimą czyszczenie z zewnatrz robie raczej sporadycznie. W środku raz a tydzien odkurze workowym zilanem i to tyle. Jak jest mroz lepiej odczekac, az pusci zeby nie narobic wiekszych szkod niz to warte

  2. Ja wychodzę z założenia, że jak chcę wyczyścić całe auto, to szkoda mojego czasu i kasy na wszystkie środki. Wolę oddać auto do specjalisty, który wykona mi auto detailing. Sklep, w którym się zaopatrują na pewno ma tylko kosmetyki z wyższych półek, więc o efekt nie muszę się martwić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here