Myjnia bezdotykowa

Mycie auta pod wysokim ciśnieniem nie tylko nie domyje całego brudu, ale też może uszkodzić lakier na karoserii. Podpowiadamy, jak poprawnie i bezpiecznie umyć samochód na myjni bezdotykowej.

Nowe punkty myjni bezdotykowych powstają w zadziwiającym tempie i korzysta z nich coraz więcej kierowców. Umycie samochodu na takiej myjni ma swoje zalety, bo pozwala na szybkie i tanie odświeżenie auta. Nie każdy kierowca zdaje sobie jednak sprawę, że wysokie ciśnienie z myjek nie usunie całego brudu z karoserii. Ten, który osadzał się na aucie przez wiele tygodni, wciąż na nim pozostanie, a usunięcie go będzie możliwe wyłącznie ręcznie. Co prawda myjnie oferują szczotki, ale zwykle są tak zabrudzone, że potrafią zarysować lakier.

Czym „grozi” nieumiejętne umycie auta pod wysokim ciśnieniem?

Lanca zbyt blisko
Lancę myjni należy utrzymywać w odległości minimum 30-40 cm.

Myjka wysokociśnieniowa dobrze zmyje powierzchniowy brud i opłucze auto z soli, ale wymaga odpowiedniej obsługi ze strony kierowcy. Przede wszystkim jej lancy nie można trzymać zbyt blisko karoserii – odpowiednia odległość to minimum 30-40 centymetrów. Jeśli podczas mycia będziemy nią poruszać bliżej, woda pod wysokim ciśnieniem zedrze lakier bezbarwny lub uszkodzi (a nawet wyrwie) uszczelki. Dodatkowo może zerwać nawet szpachlę (zwłaszcza ze zderzaków), a używana chemia negatywnie wpłynąć na plastikowe wykończenia nadwozia. W skrajnych przypadkach skutki nieumiejętnego umycia auta pochłoną u lakiernika nawet kilkaset złotych.

Zabezpiecz lakier

Aby odpowiednio zadbać o czystość auta, należy co jakiś czas dokładnie go umyć gabką z mikrofibry (nie zmywakiem kuchennym lub ubraniami, które rysują lakier). Należy też unikać przecierania z kurzu suchej karoserii. Dobrze jest zabezpieczyć karoserię woskiem, który ochroni lakier przed chemią z myjni bezdotykowej i ułatwi zmywanie brudu. Trzeba tylko pamiętać o właściwym przygotowaniu karoserii, tj. dokładnym jej umyciu i wysuszeniu.