NowościRozrywkaJak kupować samochód? Poradnik z… 1929 roku!

Jak kupować samochód? Poradnik z… 1929 roku!

O tym, jak trudną sztuką jest zakup dobrego samochodu, wiedziano już w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Przedstawiamy poradnik przygotowany w 1929 roku.

Przeglądając zbiory Biblioteki Narodowej za pośrednictwem bezpłatnego portalu Polona, trafiliśmy na interesującą, bogato ilustrowaną broszurę pt. „Jak kupować samochód?”. Została ona wydana w 1929 roku w Wilnie na zlecenie firmy „Auto-Garaże”, która zajmowała się sprzedażą aut z koncernu General Motors. Okazuje się, że w ciągu ostatnich 93 lat wcale tak wiele się nie zmieniło – dziś kupujący stają przed podobnymi dylematami. Poniżej prezentujemy fragment poradnika (pisownia oryginalna).

Kilka uwag, jak kupować samochód

Z chwilą postanowienia nabycia samochodu, należy sobie jasno ustalić:

  • dla jakiego celu ma służyć samochód?
  • w jakich warunkach samochód będzie pracował?
  • jaką sumę przeznaczamy na nabycie samochodu?
  • jaką sumę przeznacza się na utrzymanie samochodu?

To są najważniejsze szczegóły, których nie należy lekceważyć – po ustaleniu tychże, następnie trzeba przeglądnąć literaturę propagandową miejscowych przedstawicielstw samochodowych, aby tak przygotowanym rozpocząć wędrówkę informacyjną po salonach wystawowych. Po zaznajomieniu się z odnośnymi markami i po ewentualnej próbnej demonstracyjnej jeździe, baczną uwagę zwrócić należy na tak zwaną „obsługę”, to jest, czy wybrana marka samochodowa posiada:

  • dostateczny skład wszystkich zamiennych części?
  • warsztaty reparacyjne nowocześnie urządzone, zdolne dobrze, szybko i tanio wykonać każdą naprawę?
  • organizacje bezpłatnej „Obsługi Zapobiegawczej”, która chroni właściciela przed stratami wynikłymi z braku dozoru technicznego i złego utrzymania samochodu?

Pamiętajcie, że tylko firma posiadająca najwięcej swoich wozów w danym rejonie może zapewnić Wam należytą obsługę i pomoc. Ilość kursujących samochodów świadczy o ich wartości i praktyczności. Firma nasza „Auto-Garaże”, Wilno, Wileńska 26, Tel. 13-61 jest w stanie sprzedaż nabywcy samochód taki, jaki jest mu potrzebny i na jaki go stać, ponieważ jest Upoważnionym Zastępcą na wyroby potężnego Koncernu samochodowego „General Motors”, który produkuje: Cadillac, La Salle, Buick, Vauxhall, Oldsmobile, Oakland, Pontiac, Chevrolet.

Pełna wersja broszury „Jak kupować samochód?” znajduje się poniżej:

Jak kupować samochód? Poradnik z 1929 roku

Zdjęcie otwierające: Narodowe Archiwum Cyfrowe

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji