Nie tylko kierowcom wyścigowym przydaje się znajomość techniki idealnego pokonywania zakrętów. Oto 7 wskazówek przygotowanych przez eksperta Seata.

Jazda krętą drogą może dostarczyć sporo przyjemności, jednak dla mniej doświadczonych kierowców stanowi duże wyzwanie. Ta trudna dla niektórych sztuka wymaga opanowania kilku podstawowych zasad, które pozwolą pokonywać zakręty w sposób bezpieczny i skuteczny.

„Jazda samochodem, który zapewnia najlepszą przyczepność, stabilność i maksymalne osiągi, pomoże nam jeszcze pewniej poruszać się po tego typu drogach” – stwierdza Angel Suarez, menadżer ds. fizyki pojazdu w Seacie. – „Warto także ćwiczyć w bezpiecznych warunkach umiejętności pokonywania zakrętów, aby nabywać doświadczenie, które przyda się w wymagających szybkiej i precyzyjnej oceny sytuacjach na drodze.”

1. Zapoznaj się z trasą przed wyruszeniem w drogę

Dobry kierowca powinien posiadać zdolność przewidywania wydarzeń na drodze. Taka umiejętność w połączeniu ze znajomością pokonywanej trasy pozwalają na reagowanie z odpowiednim wyprzedzeniem, aby uniknąć niebezpiecznej sytuacji. Dlatego przed wyruszeniem w podróż dobrze jest sprawdzić na mapie lub w nawigacji, jak przebiega droga, którą planujemy jechać.

2. Zadbaj o stabilność pojazdu

Należy pamiętać, że hamowania czy też zmiany biegów dokonuje się przed wejściem w zakręt. Nagłe wciśnięcie hamulca w trakcie pokonywania ostrego zakrętu może spowodować utratę przyczepności, nawet pomimo obecności systemu ABS i układu stabilizacji toru jazdy.

 „Największą stabilność można uzyskać, gdy koła samochodu są cały czas proste, a środek ciężkości jest położony niżej.  Na przykład dzięki obniżonemu zawieszeniu podwozia o 15 mm, nowy Seat Ibiza FR oferuje większą dynamikę i stabilność w zakręcie” – wyjaśnia Suarez.

3. Dopasuj styl jazdy do warunków panujących na drodze

Prędkość samochodu oraz siłę hamowania trzeba dostosować do warunków, które w danym momencie panują na drodze. Należy mieć świadomość, że w słoneczny dzień zakręt przejeżdża się inaczej niż podczas deszczowej nocy.

 „Nowa Ibiza jest wyposażona w pełni LED-owe reflektory, które zapewniają kierowcy najlepszą widoczność w połączeniu z najniższym zużyciem” – dodaje Suarez.

4. Trzymaj się swojego pasa ruchu

Zakręt należy pokonywać po możliwie jak najłagodniejszym łuku przy jednoczesnym utrzymaniu auta na swoim pasie ruchu. W początkowej fazie manewru prawidłowe jest trzymanie się blisko zewnętrznej krawędzi zakrętu w celu uzyskania jak najszerszego kąta widzenia. Gdy samochód wchodzi w zakręt, trzeba dobrać taki tor jazdy, aby mijając środek zakrętu, znaleźć się przy wewnętrznej krawędzi, bez zmiany pasa ruchu.

„Boczne drogi są zazwyczaj wąskie. System ostrzegania przed niezamierzoną zmianą pasa ruchu przy korzystaniu z takich dróg okazuje się bardzo pomocny” – podsumowuje ekspert.

5. Panuj nad kierownicą

Kierowca powinien zawsze trzymać obie dłonie na kierownicy. Optymalne jest ułożenie, w którym lewa znajduje się na godzinie 10:00, a prawa na 14:00. Ma to szczególne znaczenie podczas pokonywania zakrętu, ponieważ w przeciwnym razie może utrudnić skorygowanie toru jazdy.

„Kluczem jest stopniowe obracanie kierownicą, bez gwałtownych ruchów, przy utrzymaniu stałej prędkości. W trybie Sport, twardsze zawieszenie i układ kierowniczy pozwalają uzyskać większy stopień bezpieczeństwa. Ponadto, Seat Ibiza FR wyposażony jest w 18-calowe koła, dzięki czemu kąt poślizgu bocznego się zmniejsza” – stwierdza Suarez.

6. Przyspiesz przy wyjściu z zakrętu

Na wyjściu z zakrętu, gdy koła są już skierowane prosto, dodanie gazu pomaga kierowcy zakończyć manewr z maksymalną stabilnością i płynnie pojechać dalej.

„Tutaj, podobnie jak na wszystkich innych etapach pokonywania zakrętu, podstawowym założeniem jest płynna jazda. Teraz pozostaje nam tylko cieszyć się jazdą i widokami” – zachęca Suarez.

7. Stosuj się do znaków drogowych

Na koniec należy przypomnieć o konieczności zwracania uwagi na mijane znaki drogowe. Informują one m.in. o kierunku najbliższego zakrętu, ale przede wszystkim wskazują obowiązuje na danym odcinku ograniczenie prędkości.

Dla kierowców, którzy nie czują się pewnie na krętych drogach, pomocny może okazać się udział w kursach organizowanych przez szkoły bezpiecznej jazdy. Natomiast fanom zakrętów Seat poleca 3 malownicze trasy w Polsce:

  • Droga Stu Zakrętów – odcinek łączący Radków i Kudowę-Zdrój (część drogi wojewódzkiej 387) to prawdziwa gratka dla miłośników zakrętów i pięknych widoków.
  • Polski Nurburgring – trasa ze Starej Wsi pod Limanową do Zalesia wliczana jest do Mistrzostw Europy w Wyścigach Górskich. Liczy 33 zakręty.
  • Mazurskie łuki – niezwykła trasa Olsztynek–Pisz łącząca Warmię i Mazury znana jest kierowcom z długich, szybkich łuków.

Zobacz również:

Najpiękniejsze trasy na świecie. Gdzie warto pojechać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here