PoradyPoradyJak awaryjnie uruchomić samochód, gdy padnie bateria w kluczyku? Jest na to...

Jak awaryjnie uruchomić samochód, gdy padnie bateria w kluczyku? Jest na to sposób!

Bateria w kluczyku od auta może się czasem rozładować, a wtedy blokada zapłonu uniemożliwi uruchomienie silnika. Sprawdź, jak temu zaradzić.

Współczesne kluczyki samochodowe komunikują się z autem za pomocą elektroniki, a ich działanie oparte jest na schowanej w środku niewielkiej baterii. Co znamienne dla takiego rozwiązania – każda bateria magazynuje ograniczoną ilość energii i po pewnym czasie może się po prostu rozładować. Wówczas kierowcę czeka niemiła niespodzianka. Zasięg pilota spada nieraz na tyle, że kluczyk schowany np. w kieszeni nie jest w stanie porozumieć się z elektroniką samochodu i tym samym wyłączyć blokadę zapłonu. Jak w takiej sytuacji uruchomić auto? Jest na to pewien sposób.

Jak odpalić samochód, czy wyczerpała się bateria w kluczyku?

Okoliczność, w której spieszymy się chociażby do pracy, a kluczyk odmówił posłuszeństwa, może generować niepotrzebne nerwy i stres. Producenci aut pomyśleli jednak o awaryjnym rozwiązaniu. Wystarczy poszukać we wnętrzu samochodu miejsca oznaczonego piktogramem kluczyka. Najczęściej będzie się ono znajdować na kolumnie kierownicy lub tunelu środkowym. Tuż za tym punktem znajduje się antena transpondera i to właśnie ona może nam pomóc w przypadku rozładowania baterii pilota.

W celu uruchomienia samochodu, przed wciśnięciem przycisku „start” należy zbliżyć kluczyk na minimalną odległość do oznaczonego wspomnianym piktogramem miejsca. Wówczas antena transpondera wzbudzi transponder znajdujący się w kluczyku i odczyta z niego sygnał. Dzięki temu wyłączymy blokadę zapłonu i będziemy mogli włączyć silnik.

Ta prosta metoda pozwoli zaoszczędzić nie tylko nerwy, ale i czas, który stracilibyśmy na zdobycie nowej baterii do kluczyka. Pozostaje pamiętać, by w wolnym czasie wymienić zużytą baterię z pilota na nową, aby następnym razem uruchamianie auta obyło się już bez sięgania po awaryjne sposoby.

Polecamy także:

Jak awaryjnie otworzyć wlew paliwa? To nie takie trudne!

Jak awaryjnie odblokować elektryczny hamulec ręczny? To możliwe!

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji