PoradyJak awaryjnie odblokować automatyczną skrzynię biegów? Jest sposób!

Jak awaryjnie odblokować automatyczną skrzynię biegów? Jest sposób!

W wyniku usterki auta lub braku zasilania automatyczna skrzynia biegów może zablokować się w jednej pozycji. Jak awaryjnie odblokować automatyczną skrzynię? Producenci aut przewidzieli na to sposób!

Automatyczne skrzynie biegów już dawno przestały być awangardą, a stały się standardem w wielu modelach samochodów. Regularnie udoskonalane mechanizmy gwarantują płynną, wygodną jazdę bez konieczności pamiętania o ręcznej zmianie przełożeń, bo system robi to za nas. Trudno się zatem dziwić, że z ręcznych skrzyń planuje wycofywać się w przyszłości coraz więcej producentów.

Problem pojawia się w sytuacji, gdy automatyczna przekładnia w naszym aucie ulegnie z jakiegoś powodu zablokowaniu. Przyczyna może leżeć w kolizji z innym samochodem, usterce samej skrzyni lub chociażby rozładowaniu się akumulatora w aucie. Dźwignia zmiany biegów ustawiona w pozycji P powoduje nie tylko odcięcie napędu, ale również zablokowanie osi, na którą przekazywany jest moment obrotowy. Wówczas nawet zepchnięcie zepsutego samochodu na pobocze, a tym bardziej zaholowanie pojazdu do najbliższego warsztatu staje się niemożliwe.

Jak odblokować automatyczną skrzynię biegów? Wystarczy wcisnąć jeden przycisk

Na szczęście producenci aut przewidzieli rozwiązanie na tego typu awarię i nie wymaga ono od kierowcy skomplikowanych działań. Jeśli posiadamy samochód wyposażony w automatyczną skrzynię biegów, która zablokowała się w jednej pozycji, wystarczy rozejrzeć się za przyciskiem oznaczonym napisem „Shift Lock” lub „Shift Lock Release”. Powinien on znajdować się zaraz obok dźwigni zmiany przełożenia. Aby zdjąć blokadę ze skrzyni wystarczy, że wciskając uprzednio pedał hamulca i włączając hamulec postojowy, naciśniemy wspomniany guzik. Następnie powinniśmy już móc ruszyć drążkiem i przestawić go w interesujące nas położenie.

Uwaga! Niekiedy zamiast zwykłego przycisku producenci projektują szczeliny, w które należy włożyć kluczyk od auta. Metoda ta działa identycznie i powoduje natychmiastowe odblokowanie automatycznej przekładni. Warto pamiętać o tym rozwiązaniu, gdy usterka w postaci zablokowanej w jednej pozycji skrzyni niespodziewanie zaskoczy nas na drodze lub pod domem – oszczędzi nam to zarówno czasu, jak i nerwów. Dzięki tej metodzie nie zostaniemy również z autem, którego koła są zablokowane.

Redakcja poleca:

Jak awaryjnie odblokować elektryczny hamulec ręczny?

Jak awaryjnie uruchomić samochód, gdy padnie bateria w kluczyku?

***
Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na GOOGLE NEWS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji