Jaguar odrestaurował 12 egzemplarzy swojego najsłynniejszego modelu. Dowiedz się więcej o E-Type 60 Collection.

Niemal równo 60 lat temu (dokładnie: 15 marca 1961 roku) na salonie samochodowym w Genewie zadebiutował Jaguar E-Type i od razu wzbudził ogromne zainteresowanie wśród dziennikarzy oraz gości odwiedzających targi. Chętnych do odbycia jazdy próbnej było tylu, że brytyjski producent musiał sprowadzić do Szwajcarii drugie auto testowe. Pracownik Jaguara usłyszał, że ma „rzucić wszystko”, wsiąść do zielonego Roadstera i ruszać do Genewy. Jechał przez całą noc, ale zdążył na prezentację.

Z okazji 60-lecia E-Type’a brytyjski producent przygotował nie lada gratkę dla kolekcjonerów – postanowił odbudować 12 egzemplarzy tego modelu i na ich bazie stworzyć wierne repliki samochodów zaprezentowanych w Genewie w 1961 roku. W ten sposób powstanie sześć Coupe z nadwoziem w unikalnym kolorze Flat Out Grey i wnętrzem wykończonym skórzaną tapicerką Smooth Black oraz sześć Roadsterów z dedykowanym lakierem Drop Everything Green i skórzaną tapicerką Suede Green. Auta są sprzedawane wyłącznie w parach, a każde z nich ma pod maską 3,8-litrowy silnik benzynowy R6 o mocy 269 KM.

Warto dodać, że współcześnie budowane egzemplarze nie są w 100% zgodne z oryginałem – otrzymały kilka istotnych poprawek, które zwiększają niezawodność i funkcjonalność. Aluminiowa chłodnica z elektrycznym wentylatorem zapewnia optymalne chłodzenie, elektroniczny zapłon nie wymaga ciągłej regulacji, a wydech ze stali nierdzewnej… po prostu świetnie brzmi. Z kolei we wnętrzu pojawił się nowoczesny system multimedialny z nawigacją i Bluetooth.

Brytyjczycy zadbali o każdy szczegół, a najlepiej świadczy o tym wyjątkowy detal na konsoli środkowej – wygrawerowana trasa z Coventry do Genewy z zaznaczonymi charakterystycznymi miejscami. Latem 2022 roku 12 odrestaurowanych E-Type’ów ponownie przejedzie tym szlakiem w ramach imprezy organizowanej przez Jaguara dla właścicieli aut z jubileuszowej serii i zaproszonych przez nich gości.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj