60 lat Jaguara E-Type

Jaguar przygotowuje się do obchodów 60-lecia modelu E-Type. Brytyjczycy będą świętować w wyjątkowy sposób. Dowiedz się, co planują.

Podczas gdy w Polsce obchody ważnych rocznic związanych z rodzimą motoryzacją przypominają raczej stypę niż wesele, w Wielkiej Brytanii nadal mają powody do dumy. W marcu przyszłego roku mija 60 lat od debiutu Jaguara E-Type na salonie samochodowym w Genewie. Z tej okazji Jaguar Classic przygotowuje coś naprawdę niepowtarzalnego.

W związku z tak ważną rocznicą Brytyjczycy postanowili odrestaurować klasycznego E-Type’a. Jednak nie mówimy w tym przypadku tylko o 1 samochodzie, ale aż o… 12! Jaguar Classic zamierza zbudować 6 par aut, stanowiących dokładne repliki dwóch egzemplarzy, które w 1961 r. zrobiły furorę na szwajcarskim pokazie.

W każdej parze znajdziemy modele: Coupe w kolorze Opalescent Gunmetal Grey, wzorowane na jednym z pierwszych E-Type’ów o numerze rejestracyjnym 9600 HP, oraz Roadster w kultowym kolorze British Racing Green. Wersja z otwartym dachem będzie stanowić kopię słynnego egzemplarza z tablicami 77 RW, którym pracownik Jaguar pojechał w środku nocy z Coventry do Genewy, aby zdążyć na otwarcie wystawy.

Wszystkie Jaguary E-Type 60 Edition powstaną na bazie już istniejących egzemplarzy z lat 60., napędzanych przez 3,8-litrowy silnik R6. Każdy egzemplarz z tej jubileuszowej serii otrzyma także ozdobne detale, stworzone we współpracy z dyrektorem Jaguar Design Julianem Thomsonem.

Zobacz również:

Jaguar nie zapomina o właścicielach klasycznych modeli

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here