NowościAktualnościInteligentna fabryka samochodów – Skoda testuje możliwości sieci 5G

Inteligentna fabryka samochodów – Skoda testuje możliwości sieci 5G

Skoda uruchomiła prywatną sieć 5G w swojej siedzibie w mieście Mlada Boleslav. Ultraszybka transmisja danych otwiera przed marką nowe możliwości produkcyjne.

Pilotażowy projekt ma na celu kompleksowe przetestowanie i dalszy rozwój techniki 5G w rzeczywistych warunkach. W przyszłości sieć 5G w fabryce może zostać wykorzystana np. do autonomicznego transportu pojazdów czy inteligentnego tworzenia sieci robotów.

Badawcza sieć 5G pozwala na bezpieczną, błyskawiczną transmisję danych lokalnie w czasie rzeczywistym i nawet przy dużym obciążeniu gwarantuje wystarczającą przepustowość. Rozwiązanie wykorzystuje technikę 5G Standalone (SA), która jest jednym z pierwszych komercyjnych wdrożeń SA 5G w Czechach. Sieć Skody używa prywatnego pasma częstotliwości, które jest unikalne dla fabryki producenta. Dzięki 5G opóźnienie, czyli czas potrzebny na przesłanie danych do czujników, maszyn, pojazdów lub innych urządzeń, może zmniejszyć się nawet do kilku milisekund. To sprawia, że nowa technika jest znacznie szybsza niż WLAN czy inne metody komunikacji bezprzewodowej.

Mobilna prywatna sieć 5G w fabryce Skody

Mobilna prywatna sieć 5G umożliwia implementacje nowych rozwiązań technicznych w ramach koncepcji inteligentnej fabryki: np. w obszarach Przemysłu 4.0, sztucznej inteligencji i współdzielenia danych. Kolejnym krokiem będzie przesyłanie danych do gotowych samochodów. Innym obszarem zastosowania jest tworzenie inteligentnych sieci robotów i bezprzewodowych narzędzi montażowych.

Błyskawiczny transfer danych w ramach sieci 5G leży u podstaw wykorzystania potencjału sztucznej inteligencji. Techniki oparte na sztucznej inteligencji (AI) mają funkcję poznawcze, wzorowane na ludzkim umyśle. Mogą wchodzić w interakcje z otoczeniem, dostrzegać i ważyć fakty, rozwiązywać problemy, a nawet realizować twórcze zadania. Sztuczna inteligencja odgrywa kluczową rolę w dalszym postępie cyfryzacji, a w przypadku Skody dotyczy nie tylko produktów i procesów, ale także usług, z których będą korzystać klienci.

Dla Skody prywatna sieć 5G jest kamieniem milowym na drodze do stworzenia jeszcze bardziej inteligentnej fabryki samochodów. Technika ta oferuje ogromny potencjał dla przyszłych innowacji, np. w zakresie optycznych inspekcji w konstrukcji nadwozia i konserwacji predykcyjnej (wczesne wykrywanie potencjalnych awarii poprzez monitorowanie maszyn – przyp. tłum.). W ramach niedawno uruchomionego projektu pilotażowego testujemy 5G w codziennych działaniach, a także będziemy oceniać przyszłe zastosowania tej technologii, aby uczynić nas jeszcze bardziej wydajnymi i elastycznymi – powiedział Christian Schenk, członek zarządu Skody ds. finansów i IT.

Inteligentna_fabryka_SKODA_2 (1)
Sieć 5G znacząco przyspiesza wymianę informacji – pozwala np. używać monterom nowocześniejszego sprzętu, takiego jak specjalne okulary holograficzne.

5G dla autonomicznego transportu

Standard 5G otwiera również nowe możliwości dla autonomicznego transportu w logistyce, rozszerzonej rzeczywistości w produkcji i wielu innych zastosowań. Jednym z przykładów jest aplikacja Fata Morgana. Umożliwia ona zdalne połączenie pomiędzy konserwatorami i ekspertami technicznymi obecnymi na dwóch różnych kontynentach przy tworzeniu cyfrowego bliźniaka w czasie rzeczywistym i komunikację za pomocą obiektów 3D w rozszerzonej rzeczywistości. Technika ta wykorzystuje znacznie szybszy przepływ danych i mniejsze opóźnienia łączności dostępne w 5G. Wydajność cyfrowego bliźniaka i skanowanego obszaru poprawiają okulary Microsoft HoloLens 2dodał Michael Oeljeklaus, członek zarządu Skody ds. produkcji i logistyki.

Skoda zintegrowała prywatną sieć 5G z istniejącymi sieciami danych, tak aby zapewnić niezbędne bezpieczeństwo i zdobyć doświadczenie we wdrażaniu tego rozwiązania. Technika zostanie wkrótce rozszerzona na wszystkie obszary produkcji i logistyki. W przyszłości sieć 5G będzie używana do autonomicznego transportu pojazdów oraz wspomnianej konserwacji predykcyjnej, a także będzie testowana w połączeniu z różnymi urządzeniami w Skoda FabLab, gdzie producent bada możliwość zastosowania innowacyjnych rozwiązań przydatnych w produkcji aut.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji