Salony i serwisy samochodowe w Polsce (2)

W Polsce najłatwiej kupić Opla, a serwisować – Skodę. Ile salonów samochodowych i autoryzowanych serwisów jest zlokalizowanych w naszym kraju?

Na terenie Polski swoje przedstawicielstwa ma 47 marek samochodów. Poza licznie rozpowszechnionymi popularnymi markami w naszym kraju znajdują się salony tak ekskluzywnych producentów jak Bentley, Maserati, Ferrari, Lamborghini, Rolls-Royce i Aston Martin. Niedawno do szacownego grona dołączył także McLaren i wskrzeszona po latach marka Alpine. Wyjątek stanowi jedna marka, której samochodów oficjalnie u nas nie kupimy, ale możemy je serwisować w warszawskiej placówce – jest to Lotus. Wciąż brakuje polskiego dystrybutora Tesli.

Najwięcej salonów w Polsce rozstawił Opel (86), Skoda i Renault (po 81), jednak to Skoda zadbała o najgęstszą sieć autoryzowanych serwisów: ma ich 110. Fiat niewiele jej ustępuje (108 serwisów), ale wspomniani wcześniej Opel i Renault – już znaczniej, bo ich samochody naprawimy w, odpowiednio, 90 i 95 stacjach obsługi. Wszystkich serwisów dostępnych w Polsce marek jest łącznie 1701, czyli więcej od punktów dealerskich, których reprezentują 1423 placówki.

 

salony-i-serwisy-w-polsce

Patrząc na dane dotyczące serwisów, można zdziwić się, że niektórzy mało znani producenci (jak Cupra) mają tak bogatą sieć serwisową. Samochody sportowej marki, która wydzieliła się od Seata, można kupić tylko w 6 salonach, ale serwisować już w każdej placówce zajmującej się hiszpańskimi samochodami. Niektóre firmy (Land Rover, Suzuki, Volvo) mają natomiast skromniejszą sieć serwisów względem liczby salonów.

Zobacz nasz ranking autoryzowanych stacji obsługi pojazdów

Biorąc pod uwagę sprzedaż nowych aut przez polskie salony, każda placówka średnio sprzedawała 373 samochody. Najwięcej przypadło liderowi pośród odbiorców prywatnych, czyli Toyocie (876 aut na jednego dilera). Niewiele gorszy sukces odnotowały przedstawicielstwa Skody (858 szt.) i Volkswagena (837 szt.).

Salony i serwisy samochodowe w Polsce
Renault z Dacią wypracowali w Polsce doskonałą sieć dealerską i serwisową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj