Towcar of the Year 2018

Niełatwo stworzyć wygodne auto, które bez większych problemów uciągnie sporej wielkości przyczepę kempingową. Przedstawiamy 8 najlepszych holowników w różnych przedziałach cenowych.

Znamy wyniki 35. konkursu Towcar of The Year 2018, organizowanego przez brytyjską organizację „Caravan and Motorhome Club”, zrzeszającą miłośników karawaningu. Ma on na celu wyłonić najbardziej odpowiednie auto do ciągnięcia przyczepy kempingowej. Głównym założeniem organizacji jest, że holowanie dużej przyczepy nie może być ciężarem nawet dla niedoświadczonego kierowcy, dlatego samochód musi się charakteryzować przede wszystkim stabilnością i odpornością na podmuchy wiatru, by uniknąć tzw. wężykowania. Kolejnym kryterium jest moc silnika – holownik powinien w razie potrzeby sprawnie przyspieszyć i zapewnić bezpieczeństwo podczas długotrwałej jazdy z „balastem”. Po podłączeniu przyczepy masa zestawu może wynosić prawie drugie tyle co auta bez obciążenia, dlatego bardzo istotna jest również skuteczność hamulców.

NASZ SKLEP

Pomocna elektronika

W konkursie nie zapomniano o walorach użytkowych samego pojazdu. Samochód holujący przyczepę powinien być wygodny na długich dystansach i pomieścić niezbędne bagaże całej rodziny, która udaje się nim na wakacje. Auta otrzymywały dodatkowe punkty za wyposażenie w nowoczesne systemy wspomagające, niektóre odnoszące się bezpośrednio do holowania przyczepy, m.in. system wykrywający jej obecność i dostosowujący charakterystykę jazdy. Niektóre auta mają też kamery ułatwiające zapinanie przyczepy oraz manewrowanie z nią, np. asystent parkowania i cofania.

Realistyczny test

Szukając najlepszych holowników skupiono się na ośmiu kategoriach cenowych (od <120 tys. zł do >245 tys. zł), a także wybrano najbardziej odpowiednie auto z napędem na cztery koła w dwóch przedziałach wagowych (<1800 kg i >1800 kg). Wyłoniono również najlepszego pick-upa. Samochody sprawdzano na brytyjskim torze w Millbrook w manewrach przyspieszania, hamowania, ruszania pod górę, rozpędzania i innych istotnych podczas jazdy z przyczepą. Oto zwycięzcy.

Samochody do 120 tys. zł
Ssangyong Korando AWD 178 KM

SsanYong Korando
SsanYong Korando

Koreański SUV mimo względnie niewielkich rozmiarów zachowywał bardzo dobrą stabilność pod obciążeniem, także przy dużych prędkościach. Pasażerowie czują się w nim bezpiecznie również podczas nagłych zmian kierunku jazdy.