NowościAktualnościGoogle Maps rozszerza funkcje. Po co jest zielony listek?

Google Maps rozszerza funkcje. Po co jest zielony listek?

W popularnych Mapach Google pojawiła się alternatywna trasa dojazdu z zielonym listkiem. Czemu służy nowa funkcja w Google Maps? Czy przyda się na co dzień?

Dotychczas darmowa nawigacja Google za priorytet obierała jak najkrótszy czas dojazdu – nawet jeśli wiązało się to ze sporym nadrobieniem kilometrów (np. uporczywie wybierając obwodnicę miasta zamiast prowadzić choćby obrzeżami). Niedawno niektórzy kierowcy na co dzień korzystający z Google Maps zauważyli, że sugerowana trasa to już niekoniecznie ta najszybsza, a oznaczona zielonym listkiem. Jak się można domyślać, musi mieć to jakiś związek z ekologią. I rzeczywiście ma.

Zielony listek w Google Maps – do czego służy?

Ten symbol wyróżnia nową funkcję w Mapach Google, wprowadzoną do użytku w blisko 40 krajach Europy, a znaną już wcześniej w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Jest to wyznaczanie trasy przyjaznej dla środowiska, czyli takiej, na której auto spali najmniej paliwa (lub zużyje energii). Jednocześnie nadal preferowany jest szybki czas dojazdu, dlatego nie trzeba się obawiać, że Google Maps wyznaczy trasę w całości powolnymi drogami krajowymi. Oczywiście trzeba się liczyć z tym, że „ekologiczny” wariant trasy będzie nieco dłuższy w realizacji niż ten najszybszy. Wybierając ją, według Google’a będzie można zaoszczędzić nawet 30% paliwa, choć z reguły są to wartości rzędu kilku-kilkunastu procent.

Algorytm wyznacza trasę na podstawie danych z instytutu National Rebewable Energy Laboratory Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych oraz Europejskiej Agencji Środowiska. Jednocześnie nieustannie monitoruje sytuację drogową i „pamięta”, że poszczególne typy pojazdów są najbardziej ekonomiczne w różnych warunkach (np. silniki wysokoprężne „lubią” drogi szybkiego ruchu, a auta elektryczne – jazdę po mieście). Dlatego pojawi się też opcja wyboru rodzaju napędu w samochodzie (benzyna, olej napędowy, hybryda, napęd elektryczny).

Czy opcję ekologicznego przejazdu można wyłączyć?

Nie trzeba jednak rezygnować z najkrótszego czasu dojazdu w imię ekologii. Wyznaczanie tras sprzyjającym niższemu zużyciu paliwa będzie funkcją dobrowolnie aktywowaną przez użytkownika poprzez kliknięcie opcji „Preferuj najniższe spalanie (przy podobnej godzinie przyjazdu)”. Przed zaakceptowaniem trasy Google wyświetli przewidywaną oszczędność na paliwie (w procentach), a także zaproponuje warianty alternatywne.

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji