NowościAktualnościGnał w zabudowanym. Nie spodziewał się tak dotkliwej kary

Gnał w zabudowanym. Nie spodziewał się tak dotkliwej kary

Policjanci złapali na gorącym uczynku kierowcę pędzącego w obszarze zabudowanym o ponad 70 km/h więcej niż jest dozwolone. Nie mieli litości w wymierzeniu srogiej kary.

25 czerwca br., w miejscowości Stadniki (gmina Dobczyce, powiat myślenicki), doszło do groźnego incydentu drogowego, który zakończył się surowymi konsekwencjami dla nieodpowiedzialnego kierowcy. Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego, prowadząc rutynowy pomiar prędkości, zauważyli pędzący w ich kierunku samochód marki Fiat. W obszarze zabudowanym, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 km/h, kierowca jechał z prędkością aż 111 km/h. Tak znaczące przekroczenie dozwolonej prędkości mogło doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń, zwłaszcza że miejscowość ta charakteryzuje się dużą liczbą pieszych oraz bliskością placówek oświatowych.

Przekroczył prędkość w zabudowanym o 71 km/h. Mandat to dopiero początek

Za kierownicą fiata siedział 36-letni mężczyzna, mieszkaniec powiatu krakowskiego. Podczas kontroli okazało się, że mężczyzna był już wcześniej karany za przekroczenie dozwolonej prędkości, co kwalifikowało go do grupy kierowców będących w tzw. recydywie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kara za takie wykroczenie w warunkach recydywy jest znacznie surowsza, co ma na celu skuteczniejsze odstraszenie przed ponownym łamaniem prawa. Policjanci nałożyli na mężczyznę mandat w wysokości 5000 złotych, co stanowi dwukrotność standardowej grzywny za takie wykroczenie. Dodatkowo, kierowca otrzymał 15 punktów karnych, co znacząco wpłynie na jego sytuację jako posiadacza prawa jazdy.

W związku z tym, że kierowca przekroczył prędkość o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym, policjanci byli zmuszeni do zatrzymania jego uprawnień do kierowania pojazdami na okres trzech miesięcy. Jest to standardowa procedura mająca na celu wyeliminowanie z ruchu drogowego osób, które swoim zachowaniem stwarzają zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Takie działania policji mają na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach oraz zmniejszenie liczby wypadków spowodowanych nadmierną prędkością.

Aktualny taryfikator mandatów za przekroczenie prędkości

Przypominamy, że obecny taryfikator mandatów przewiduje recydywę, czyli podwojenie kwoty mandatu przy ponownym popełnieniu tego samego wykroczenia w ciągu 2 lat, za przekroczenie dozwolonej prędkości o co najmniej 31 km/h. Tak się przedstawia aktualny taryfikator mandatów za przekroczenie prędkości:

  • przekroczenie prędkości do 10 km/h – mandat 50 zł;
  • przekroczenie prędkości o 11-15 km/h – mandat 100 zł;
  • przekroczenie prędkości o 16-20 km/h – mandat 200 zł;
  • przekroczenie prędkości o 21-25 km/h – mandat 300 zł;
  • przekroczenie prędkości o 26-30 km/h – mandat 400 zł;
  • przekroczenie prędkości o 31-40 km/h – mandat 800 zł (1600 zł przy ponownym popełnieniu tego wykroczenia w ciągu dwóch lat, czyli tzw. recydywy);
  • przekroczenie prędkości o 41-50 km/h – mandat 1000 zł (recydywa – 2000 zł);
  • przekroczenie prędkości o 51-60 km/h – mandat 1500 zł (recydywa – 3000 zł);
  • przekroczenie prędkości o 61-70 km/h – mandat 2000 zł (recydywa – 4000 zł);
  • przekroczenie prędkości o ponad 70 km/h – mandat 2500 zł (recydywa – 5000 zł).
Redakcja poleca:

Fotoradary z mniejszą tolerancją. Jeszcze łatwiej o mandat

Czy można zapłacić mandat przez internet?

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji