Aplikacje autostradowe

Za przejazdy państwowymi odcinkami autostrad A2 i A4 można płacić aplikacją e-TOLL. Jej uruchomienie jest jednak skomplikowane. Istnieją jednak alternatywy.

Wiele odcinków autostrad w Polsce jest płatnych. Niestety nie doczekaliśmy się najwygodniejszego i stosowanego w wielu krajach rozwiązania w formie winiet. Na naszych drogach opłaty trzeba uiszczać po przejechaniu danego odcinka – kierowcy najczęściej robią to gotówką lub kartą w punktach poboru opłat lub aplikacją.

Za swojego rodzaju rewolucję można uznać likwidację bramek na państwowych odcinkach autostrad A2 i A4. Teraz za przejazd nimi można zapłacić korzystając z aplikacji e-TOLL. Nie jest ona jednak łatwa do uruchomienia z powodu relatywnie trudnego procesu rejestracji i powiązania telefonu z kontem. Także sposób działania aplikacji jest dyskusyjny – trzeba pamiętać, by przed wjazdem na płatny odcinek uruchomić nie tylko aplikację, ale aktywować proces naliczania opłat. Niedopatrzenia w tym zakresie mogą kosztować nawet 500 zł, bo na tyle „wyceniono” przejazd bez wniesienia opłat. Alternatywą dla e-TOLL są e-bilety, które można kupić na wybranych stacjach paliw – na razie koncernu PKN Orlen. Co ważne, e-bilet na autostradę można wykupić nie tylko bezpośrednio przed płatnym odcinkiem, a kilkaset kilometrów przed nim – np. na stacji na węźle Sosna, a więc tuż za granicą z Niemcami w Słubicach.

Nasz poradnik jak uruchomić aplikację e-TOLL znajdziecie tutaj:

Jak uruchomić aplikację e-TOLL. Rejestracja pojazdu w systemie

 

Aplikacje Orlen Pay oraz Orlen mFlota

Na przeciw oczekiwaniom zmotoryzowanych wyszły też niezależne firmy i opracowane przez nie aplikacje. W przypadku wspomnianego Orlenu bilety autostradowe można wykupić za pomocą aplikacji Orlen Pay oraz Orlen mFlota. W obu aplikacjach proces rejestracji jest ograniczony do minimum – przed pierwszym wykupieniem biletu trzeba jedynie podać numer rejestracyjny pojazdu, kraj rejestracji oraz typ pojazdu (np. samochód osobowy/motocykl).

Aplikacja Orlen Pay
Początkowo aplikacja Orlen Pay ułatwiała płatności za paliwo. Teraz można dzięki niej wykupić także bilet autostradowy.

Aplikacje Orlen Pay oraz Orlen mFlota umożliwiają dokonanie zakupu biletu 4 dni wstecz i 60 dni do przodu. Aplikację Orlen Pay można pobrać w sklepach AppStore oraz Google Play. W AppStore i Google Play jest też dostępna aplikacja Orlen mFlota.

Aplikacja Spark

Bilet autostradowy można kupić w prosty sposób także dzięki aplikacji Spark, którą Fintech stworzył we współpracy z wiodącym dostawcą płatności elektronicznych Przelewy24. Ta apka jest alternatywą dla rozwiązań „śledzących” lokalizację użytkownika – za jej pośrednictwem po prostu kupujemy bilet autostradowy, praktycznie w taki sam sposób, jak zrobilibyśmy to np. na stacji paliw. Rejestracja została więc uproszczona do niezbędnego minimum, a aplikacja może działać w tle, być wyłączona, telefon może być rozładowany – nawet w takich sytuacjach nasz bilet autostradowy będzie aktywny.

Za pośrednictwem aplikacji Spark można wykupić bilet przed rozpoczęciem jazdy, jak również z datą wsteczną – nawet do 5 dni od przejazdu. Istnieje też możliwość opłacenia dowolnego przejazdu, co może przydać się, gdy chcemy np. opłacić przejazd osobie starszej, która nie ma smartfona lub niezbyt dobrze radzi sobie z jego obsługą. Na razie aplikacja Spark jest dostępna tylko dla telefonów z systemem operacyjnym iOS – można pobrać ją z AppStore. Debiut w Google Play zaplanowano na 6 grudnia.

Aplikacja Autopay

Autopay dotychczas działający na Autostradzie A1 (AmberOne) oraz na autostradzie A4 Kraków-Katowice zaczął wspierać również płatności na państwowych odcinkach A2 i A4. Rejestracja w aplikacji jest prosta. Co równie ważne, nie trzeba „aktywować” przejazdu. Wystarczy, że aplikacja działa w tle, a automatycznie rozpocznie naliczanie opłat po wjechaniu na płatny odcinek autostrady. Twórcy Autopay podkreślają, że dla poprawnego działania apki konieczne jest wyłączenie w telefonie trybu oszczędzania energii. Według twórców aplikacja Autopay odczytuje lokalizację smartfona wyłącznie gdy jest to niezbędne, a dane nigdzie nie są zapisywane i udostępniane. Aplikację Autopay można pobrać bezpłatnie w sklepach Google Play i AppStore

Aplikacja AutoPay
Dzięki aplikacji AutoPay można opłacić przejazdy kilkoma autostradami. To wygodne rozwiązanie dla osób, które sporo i często podróżują.

Usługę Autopay można aktywować w niektórych aplikacjach – np. Yanosiku czy aplikacjach bankowych. Może więc okazać się, że wcale nie musimy instalować dodatkowej aplikacji. Warto dodać, że Autopay uruchomił także stronę internetową, która umożliwia zakup biletu za pośrednictwem internetu – zainteresowani znajdą ją tutaj.

Aplikacje e-TOLL PL Bilet

Proces rejestracji został też maksymalnie uproszczony w państwowej aplikacji e-TOLL PL Bilet (na Android oraz iOS). By wykupić w niej bilet, wystarczy podać numer rejestracyjny pojazdu, datę i godzinę rozpoczęcia przejazdu autostradą oraz planowaną trasę. Bilet można wykupić do 3 dni wstecz od daty zakończenia podróży. Aplikację e-TOLL PL Bilet można pobrać z AppStore oraz Google Play.

Przejazd autostrada
Warto zwracać uwagę na oznakowanie dróg. Szlabany zostały usunięte, a przypadkowy wjazd na płatny odcinek autostrady A2 czy A4 bez uiszczenia opłaty może zakończyć się mandatem w wysokości 500 zł.

Warto jednak pamiętać, że bez względu na aplikację wykupienie biletu wstecz przyniesienie oczekiwany efekt w postaci braku mandatu tylko, gdy nie zostaniemy przyłapani na jeździe bez uiszczenia opłaty. W przypadku kontroli mobilnej na drodze i stwierdzonego naruszenia na kierowcę zostanie nałożona kara. Lepiej nie liczyć, że przejazd bez opłaty ujdzie nam na sucho. Fakt wnoszenia opłat weryfikują kamery zainstalowane w miejscach wjazdu i wyjazdu z autostrad oraz w pojazdach wykorzystywanych do kontroli poboru opłat drogowych. Zarządcy dróg przypominają, że mandatem karnym zagrożone jest również działanie kierowcy mające na celu uniemożliwienie właściwego odczytu tablic rejestracyjnych pojazdu (zakrywanie, ozdabianie, dodawanie dodatkowych znaków itp.).

Aplikacja mPay

Możliwość wykupienia biletów autostradowych pojawiła się też we wszechstronnej aplikacji mPay, która umożliwia m.in. płacenie za parkowanie czy kupowanie biletów komunikacji miejskiej. Korzystając z mPay można wykupić bilet z wyprzedzeniem. Aplikację mPay można pobrać z AppStore oraz Google Play.

Warto pamiętać, że bez względu na aplikację obowiązują te same regulacje odnośnie czasu jazdy czy zwrotu biletu – tj. bilet można zwrócić przed wskazaną datą rozpoczęcia podróży, natomiast sam bilet jest ważny przez 48 godzin od daty wskazanej podczas transakcji. Drobne opóźnienie w rozpoczęciu podróży nie jest więc problemem.

Niewykluczone, że w najbliższym czasie pojawią się też nowe aplikacje umożliwiające zakup biletu. Lista oficjalnych partnerów usługi e-TOLL jest dostępna na stronie Ministerstwa Finansów (https://etoll.gov.pl/lekkie/partnerzy-siec-dystrybucji-e-biletu-autostradowego/lista-partnerow/lista-partnerow/), gdzie znajdują się też linki do aplikacji oraz ich krótkie opisy.

10 KOMENTARZE

 1. Autopay nie musi w ogóle być włączona, bo identyfikacja następuje poprzez odczytanie rejestracji przez kamery na bramce, mylę się?

  • Niestety tak, w przypadku e-trolla nawet autopay musi być włączone. Zasady te samo co przy samym trollu. Oszczedzanie energii = off, gps i internet = on. Plusem jest, że wystarczą ją włączyć i tyle. Nie trzeba tyle klikać co w tym rządowym paszkwilu.

  • siedzisz w domu – ciesz się, że masz tam jeszcze prąd i gaz, bo niedługo też ci wyłączą
   a jak nie masz dawidpass – jak ja – to i tak cię przecież nigdzie nie wpuszczą – jesteś jednostką niezarejestrowaną = nie istniejesz

  • To samo co ktoś kto nie ma samochodu, a chce korzystać z autostrady…. Kupić!
   Jak można nie mieć internetu w telefonie w 2021r.? To tak jak byś po informacji że trzeba myć ręce, zapytał „co ma zrobić ktoś kto nie ma wody w domu”!

   • Chyba zmienisz swoje optymistyczne podejście z 21wieku jak dostaniesz wypłatę na smartfona z datą ważności i przeznaczeniem (np. na jedzonko tyle, a na kino nie, bo byleś w tamtym miesiącu). Chciałbym zobaczyć Twoją minę! He he he. Pozdrawiam.

 2. etoll bilet ostrzegam, ściąga opłaty z konta bankowego, nie wystawia biletu, zwykła kradzież, obsługa odmawia przyjmowania reklamacji, bo nie jesteś klientem tylko podatnikiem, omijajcie z daleka, wyrzucicie pieniądze a po bilet odsyłają na orlen albo do innych aplikacji, wykonałem 5 rozmów, straciłem 3 płatności i nic nie załatwiłem, szerokości dla resorkowców

 3. Żeby kupić bilet muszę znać nazwy bramek wjazdowej i zjazdowej. Totalna porażka. Miało być dobrze a wyszło jak zawsze.

 4. Nie musisz mieć internetu komorkowego w telefonie. W domu gdy telefon jest polaczony via WiFi kupujesz bilet np w aplikacji MPAY na 48 godzin naprzód. Podajesz tam trase od -do i juz. Wyjezdzasz nawet z niesprawnym telefonem i przejeżdżasz z oplaconym wjazdem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here