Co można przechowywać w garażu podziemnym

Wielu kierowców wykorzystuje miejsce postojowe nie tylko do parkowania samochodu. Co można trzymać w garażu podziemnym? Lista jest krótka.

Posiadając nieduży samochód (np. segmentu B) w obszarze miejsca postojowego w garażu podziemnym z reguły pozostaje jeszcze trochę miejsca. Kierowcy nierzadko wykorzystują je zatem nie tylko do postoju auta, a np. do przechowywania opon, rowerów, hulajnóg elektrycznych, farb czy nawet kanistrów z paliwem. Niestety, takie postępowanie nie jest zgodne z prawem i może rodzić wiele problemów, spośród których grzywna finansowa wydaje się mało dotkliwa.

Garaż podziemny – przepisy dotyczące przechowywania rzeczy

Przepisy jasno określają warunki przechowywania rzeczy na terenie garażu podziemnego. W ich świetle nie można, w odległości do 0,5 metra od urządzeń i instalacji mogących się nagrzewać do temperatury powyżej 100°C, pozostawiać rzeczy wykonanych z materiałów palnych (lub też wykonanych z nich elementów wystroju wnętrza). Prościej mówiąc, powyżej 100°C nagrzewa się m.in. wydech samochodu, dlatego też wokół auta w rzeczywistości nie można postawić praktycznie nic.

Czy w garażu podziemnym można trzymać paliwo?

Istnieją także restrykcje dotyczące składowania w garażu podziemnym cieczy o temperaturze zapłonu powyżej 100°C – a do nich zalicza się chociażby paliwo. Przepisy dopuszczają przechowywanie ich tylko pod warunkiem, że jest ono niezbędne przy eksploatacji pojazdu i jest magazynowane w szczelnie zamkniętych opakowaniach. Składowanie w garażu paliwa nie jest jednak dobrym pomysłem, gdyż może rodzić spore problemy w razie ewentualnego pożaru – szczególnie jeśli to za jego pośrednictwem doszło do powstania ognia lub gdy przyczyniło się ono do zwiększenia skali pożaru. Wtedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania z polisy OC i rekompensatę będziemy musieli uiścić z własnej kieszeni.

Czy w garażu podziemnym można ładować akumulator?

Podobnie sprawa się ma, gdy pożar powstał drogą zapalenia się hulajnogi elektrycznej lub roweru elektrycznego. Lepiej zatem nie parkować ich obok auta w garażu podziemnym. Należy też zapomnieć o składowaniu akumulatorów, a tym bardziej ładowaniu ich wewnątrz parkingu – przechowywanie baterii narusza przepisy przeciwpożarowe.

Co można przechowywać w garażu podziemnym (2)

Osobne przepisy regulują kwestię przechowywania rzeczy w częściach wspólnych, czyli np. drogach dojazdowych albo przejść w parkingach podziemnych. Konkretnie mówiąc, zabraniają przechowywania tam czegokolwiek, choć nie brakuje osób m.in. parkujących przy ścianach rowery czy motocykle. Takie postępowanie także łamie przepisy przeciwpożarowe, bowiem przyczynia się do ograniczenia przepustowości na drodze służącej ewakuacji.

Co grozi za składowanie nieodpowiednich rzeczy w garażu podziemnym?

Dlatego też zarządcy nieruchomości często sami tworzą regulamin z informacją o rzeczach niedopuszczalnych do przechowywania (w tym łatwopalnych). Niestosowanie się do niego grozi upomnieniem, a jeśli to nie przyniesie efektu, składowisko zostanie uprzątnięte, a właściciel miejsca parkingowego zapłaci za jego przechowanie. Inna opcja zakłada nawet wezwanie policji i skierowanie sprawy do sądu. Za takie postępowanie może on nałożyć grzywnę do 5000 zł.

Polecamy również:

Umowa najmu miejsca postojowego: wzór, co powinna zawierać?

Czy autem elektrycznym można wjechać do garażu podziemnego?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj