Garaż na własność - otwierające

Wraz z nowym rokiem weszła w życie ustawa przekształcająca użytkowanie wieczyste gruntów przeznaczonych na cele mieszkaniowe we własność. Zmiana dotyczy również garaży i miejsc postojowych – ich właściciele będą musieli teraz uiścić opłatę przekształceniową.

Prezydent podpisał ustawę znoszącą prawo użytkowania wieczystego gruntów przeznaczonych na cele mieszkaniowe i należących do samorządów lub Skarbu Państwa. Od 1 stycznia 2019 r. dzierżawcy tych terenów staną się ich właścicielami na mocy prawa własności. Dotyczy ono nie tylko mieszkań i domów jednorodzinnych, ale i garaży, miejsc postojowych oraz budynków gospodarczych zbudowanych na terenach należących do gminy. Przejęcie na własność odbędzie się za pośrednictwem zaświadczenia wydawanego bezpłatnie przez samorząd, dzięki czemu unikniemy wizyt u notariusza.

Jak obliczyć opłatę?

Zmiany w przepisach nie spowodują żadnych dodatkowych opłat od strony właścicieli gruntów. Przez 20 lat będą musieli wpłacać tzw. opłatę przekształceniową wynoszącą tyle, ile wcześniej płacili za wieczyste użytkowanie (w przypadku garażu wynosiła 3% wartości terenu). Po tym czasie zobowiązania zostaną uregulowane. Istnieje możliwość zapłacenia z góry za te 20 lat: w takim wypadku właściciel gruntu Skarbu Państwa może otrzymać bonifikatę w wysokości 60% (o tyle procent zostanie obniżona opłata jednorazowa, czyli łączna kwota za 20 lat), a właściciel gruntów samorządowych – nawet do 99% (taką bonifikatę zdecydowano się przyznawać np. w Warszawie).

Garaż na własność - otwierające
Przejęcie miejsca postojowego na gruncie należącym do samorządu będzie kosztowało ok. kilkaset złotych. Przepis dotyczy także garażów usytuowanych pod blokami i wolnostojących. Uwaga: samorządy odmawiają przekształcenia gruntu pod garażami wolnostojącymi uznając, że te nie zostały objęte nową ustawą. Prawdopodobnie interpretacją przepisów będzie musiał zająć się sąd.
Oceny czytelników
[Głosów: 3 Średnia: 4.3]

7 KOMENTARZE

 1. Witam Pani Elu mieszkam w Warszawie
  Garazy tez wlasnie wczoraj dostalem informacje ze spoldzielni o 95procentowej bonifikacie dot mojego garazu
  Pozdrawiam

  • Czy jest to garaż wolnostojący ? W jakiej dzielnicy ?
   Jestem właścicielem garażu wolnostojącego położonego na gruntach skarbu Państwa – dzielnica Włochy.
   Właśnie odmówiono mi prawa do wykupu gruntu, argumentując, że ta nieruchomość nie podlega ustawie.

 2. Niestety ale chyba nie jest tak kolorowo jak wskazane w artykule. Zapomniano wspomnieć, że przekształcą się tylko te garaże lub miejsca postojowe, które znajdują się na tej samej nieruchomości co budynek mieszkalny I na dodatek nie może byc ich wiecej niz lokali mieszkalnych. Ponadto, przejecie na wlasnosc nie bedzie mialo miejsca za, posrednictwem zaswiadczenia, a mialo juz miejsce z dniem 1 stycznia 2019 z mocy ustawy o ile nieruchomosc spełniła przesłanki z ustawy. Chyba tez wypadałoby zaznaczyc, że wcale gmina nie musi sie decydowac na bonifikate. To, że Warszawa zdecydowała sie na tak dużą wcale nie oznacza, że inne gminy pójdą w jej ślady.

 3. Ela zgodnie z art. 1 ustawy przekształceniowej grunt pod garażem to też nieruchomość mieszkalna jeśli garaż jest wykorzystywany w związku z korzystaniem z mieszkania. Bonifikata nie dotyczy mieszkań a gruntu zbudowanego na cele mieszkaniowe a więc także garaży.

 4. Skoro nie ma być już „wieczystego użytkowania” to co ustawodawca powie na ROD i POD-y tam wszyscy mają wieczyste użytkowanie…..co z tego typu gruntami pod naszymi domkami??? Czy będzie coś z tym robione?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here