NowościAktualnościFotoradary. O ile km/h Polacy najczęściej przekraczają prędkość?

Fotoradary. O ile km/h Polacy najczęściej przekraczają prędkość?

Zdjęcie z fotoradaru bywa najdroższą pamiątką z rodzinnego wyjazdu. Główny Inspektor Transportu Drogowego przedstawił statystyki za ubiegły rok.

Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur odniósł się w czwartek do raportu Najwyższej Izby Kontroli dotyczącego m.in. funkcjonowania fotoradarów i odcinkowych pomiarów prędkości. Ze sprawozdania NIK z września 2019 r. wynikało, że GITD w latach 2015-2017 ograniczał rejestrację wykroczeń, poprzez programowanie fotoradarów nawet o 30 km/h powyżej prędkości dozwolonej na danym odcinku drogi. Zdaniem NIK takie działania miały uniemożliwić nałożenie mandatów o wartości co najmniej 2,8 mld zł.

Na czwartkowym posiedzeniu Sejmowej Komisji Infrastruktury Główny Inspektor Transportu Drogowego odpowiadał na pytania posłów dotyczące tego raportu. Alvin Gajadhur podkreślił, że zgodnie z ustawą GITD może rejestrować przekroczenia prędkości od 11 km/h wzwyż. Wyjaśnił również, że progi są dostosowywane przede wszystkim do możliwości kadrowych GITD. Ma to na celu ukaranie w pierwszej kolejności kierowców, którzy popełniają najcięższe wykroczenia. Alvin Gajadhur zaznaczył, że jest nieprawdą, iż przekroczenia od 11 do 20 km/h nie są rejestrowane.

Podczas opisywanego posiedzenia komisji mogliśmy się również dowiedzieć, że w ubiegłym roku fotoradary zarejestrowały ponad 1,5 mln przekroczeń prędkości, w tym ponad 800 tysięcy wykroczeń to przekroczenia prędkości w przedziale 11-20 km/h, 530 tysięcy przekroczeń w przedziale 21-30 km/h, 150 tysięcy w przedziale 31-40 km/h i 43 tysięcy przekroczeń w przedziale 41-50 km/h.

Główny Inspektor Transportu Drogowego zauważył, że w 2019 roku wzrosła skuteczność rozpatrywania spraw. W minionym roku wystawiono 717 tysięcy mandatów, natomiast w 2018 roku – 432 tysięcy. To zasługa m.in. uruchomienia oddziału GITD w Białej Podlaskiej.

Kontrola prędkości – ile fotoradarów działa w Polsce?

W ramach systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym w Polsce funkcjonuje obecnie 435 stacjonarnych fotoradarów, 30 urządzeń do odcinkowego pomiaru prędkości, 20 rejestratorów przejazdu na czerwonym świetle oraz 29 mobilnych urządzeń zamontowanych w samochodach oznakowanych.

Mandat z fotoradaru – jak zapłacić? Cennik, punkty, przedawnienie

Zobacz również:

***
Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na GOOGLE NEWS

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji