NowościAktualnościNowy rekordowy fotoradar. W 3 miesiące „zarobił” milion

Nowy rekordowy fotoradar. W 3 miesiące „zarobił” milion

Postawiony w marcu fotoradar bije rekordy w liczbie wystawianych mandatów. Gdzie trzeba na niego uważać i ile tam można jechać?

W ostatnich miesiącach uruchomiono kilka nowych fotoradarów i zestawów odcinkowego pomiaru prędkości. Szczególnie głośno zrobiło się o jednym żółtym urządzeniu na Dolnym Śląsku, które dość szybko odnotowało ponad 4,5 tysiąca przekroczeń prędkości. Ten fotoradar jest o tyle „podstępny”, że mierzy prędkość na szerokiej miejskiej arterii, w dodatku na odcinku drogi krajowej przejmującej w dużej mierze ruch turystów. Gdzie znajduje się nowy rekordowy fotoradar i ile można jechać w miejscu, gdzie został zamontowany?

Fotoradar w Wałbrzychu ma niezwykłą skuteczność

Nowy fotoradar pojawił się 28 marca 2024 roku w Wałbrzychu na ulicy Henryka Wieniawskiego, tuż obok stacji paliw Orlen i zlokalizowanego obok centrum handlowego. Mierzy tym samym prędkość na szerokiej arterii będącej częścią drogi krajowej nr 35 w dzielnicy Podzamcze. Obowiązuje tam ograniczenie prędkości do 50 km/h. Tą trasą codziennie jeżdżą nie tylko mieszkańcy pobliskich osiedli, ale też i turyści podążający m.in. do Zamku Książ lub kierujący się w stronę Sudetów.

Fotoradar Wałbrzych 02
Lokalizacja fotoradaru w Wałbrzychu (zdjęcie ze strony canard.gitd.gov.pl; źródło: autorzy OpenStreetMap, dane dostępne na licencji Open Database License).

Jak się okazało, przez pierwsze 3 miesiące „działalności” fotoradar w Wałbrzychu odnotował aż 4520 przypadków przekroczeń prędkości. To absolutny rekord pośród tego typu urządzeń na Dolnym Śląsku. Według danych GITD, kierujący średnio jechali tam o 16 km/h za szybko, chociaż niektórzy zostali „przyłapani” na przekroczeniu prędkości o prawie 70 km/h. Biorąc pod uwagę, że kierowcy najczęściej otrzymali mandaty w wysokości 200 zł, fotoradar w Wałbrzychu mógł „zarobić” od końca marca do końca czerwca ok. 904 tysiące złotych, choć niewykluczone, że przekroczona została granica miliona złotych. Nie są to jednak oficjalne dane GITD, a przybliżone wyliczenia.

Mandat za przekroczenie prędkości – ile wynosi?

Tak przedstawia się aktualny taryfikator mandatów za przekroczenie prędkości (także namierzone przez fotoradar):

  • przekroczenie prędkości do 10 km/h – mandat 50 zł;
  • przekroczenie prędkości o 11-15 km/h – mandat 100 zł;
  • przekroczenie prędkości o 16-20 km/h – mandat 200 zł;
  • przekroczenie prędkości o 21-25 km/h – mandat 300 zł;
  • przekroczenie prędkości o 26-30 km/h – mandat 400 zł;
  • przekroczenie prędkości o 31-40 km/h – mandat 800 zł (1600 zł przy ponownym popełnieniu tego wykroczenia w ciągu dwóch lat, czyli tzw. recydywy);
  • przekroczenie prędkości o 41-50 km/h – mandat 1000 zł (recydywa – 2000 zł);
  • przekroczenie prędkości o 51-60 km/h – mandat 1500 zł (recydywa – 3000 zł);
  • przekroczenie prędkości o 61-70 km/h – mandat 2000 zł (recydywa – 4000 zł);
  • przekroczenie prędkości o ponad 70 km/h – mandat 2500 zł (recydywa – 5000 zł).
Redakcja poleca:

Aktualna mapa fotoradarów w Polsce

Fotoradary z mniejszą tolerancją. O wiele łatwiej o mandat

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji