Elektryczny Ford Mustang Mach-E odwiedził 12 europejskich krajów i przejechał ponad 12 000 km w ramach projektu The eMobi Road To COP26 – trasy promującej elektromobilność. Dowiedz się więcej o tej akcji.

Ford Mustang Mach-E wraz z ekipą Polskiej Izby Rozwoju Elektromobilności odbył liczącą ponad 12 000 km trasę The eMobi Road to COP26, podczas której w ciągu 18 dni odwiedzono europejskie stolice oraz miasta goszczące COP – Warszawę, Katowice i Glasgow, a także Rzym jako partnera tegorocznej konferencji klimatycznej. Jednym z celów tej wypawy było zebranie podpisów pod petycją o ustanowienie Światowego Dnia Elektromobilności, a przy okazji przedstawiciele PIRE mogli dokładnie sprawdzić elektrycznego SUV-a w wersji z tylnym napędem i akumulatorem 99 kWh. Według danych fabrycznych auto w takiej specyfikacji przyspiesza od 0 do 100 km/h w 6,1 s, a jego zasięg wynosi do 610 km.

„Cieszę się, że mogliśmy wesprzeć inicjatywę PIRE. Ford Mustang Mach-E jest niewątpliwie najlepszym samochodem do promocji elektromobilności. Zdobył trzy rekordy Guinnessa. Między innymi za najniższe zużycie energii samochodu elektrycznego, a niedawno Norwescy eksperci od eco-drivingu przejechali Mustangiem Mach-E dystans 807 kilometrów, czyli dłuższy o ok. 32% od deklarowanego przez producenta zasięgu. To nasza najważniejsza premiera ostatnich lat. Samochód spotkał się w Polsce z ogromnym zainteresowaniem wśród dziennikarzy i klientów. Ostatnie dane pokazują, że jest obecnie jednym z najchętniej kupowanych samochodów elektrycznych w Polsce” – powiedział Mariusz Jasiński, dyrektor komunikacji i public relations Ford Polska.

Opisywana wyprawa została podzielona na dwa etapy. Inauguracja The eMobi Road to COP26 nastąpiła 19 października 2021 roku w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Pierwsza część trasy zajęła ekipie PIRE 9 dni. W tym czasie odwiedzili oni Pragę, Wiedeń, Bratysławę, Budapeszt, Lublanę oraz Rzym i spotkali się m.in. z Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Środowiska Republiki Słowackiej, z Ambasador RP w Wiedniu Jolantą Różą Kozłowską oraz przedstawicielami włoskiego Istituto Istruzione Superiore G.Vallauri. Inicjatywa PIRE otrzymała również poparcie Papieża Franciszka, który jest jednym ze światowych liderów na rzecz walki ze zmianami klimatu.

Kolejny etap The eMobi Road to COP26 wystartował 3 listopada tego roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Nie było to oczywiście przypadek – dokładnie 3 lata temu w tym miejscu obył się szczyt klimatyczny COP24. Wówczas podpisana została deklaracja na rzecz rozwoju regionu elektromobilności Driving Change Together i sprawiedliwej transformacji. W inauguracji drugiej części trasy The eMobi Road to COP26 udział wziął Mariusz Skiba, wiceprezydent Katowic.

W ciągu kolejnych 9 dni podróży ekipa PIRE wraz z elektrycznym Mustangiem Mach-E odwiedziła 6 państw. Tym razem zorganizowano spotkania m.in. z przedstawicielami Ambasady RP w Brukseli oraz think tankiem The European Roundtable on Climate Change and Sustainable Transition (ERCST). W londyńskiej Ambasadzie RP rozmawiano na temat polsko-brytyjskiej współpracy w dziedzinie zmian klimatu z Chargé d’Affaires.

Finał trasy The eMobi Road to COP26 miał miejsce 10 listopada tego roku. Po dotarciu do Glasgow, gdzie odbywał się tegoroczny szczyt klimatyczny COP26, ekipa PIRE przekazała petycję o ustanowienie Światowego Dnia Elektromobilności na ręce przedstawicieli UN Climate Change.

„Podróż The eMobi Road to COP26 zakończyła się sukcesem. Na szczycie klimatycznym przekazaliśmy naszą petycję ustanowienia Światowego Dnia Elektromobilności, która została poparta przez blisko 300 osób, firm, organizacji, a także Ministrów Klimatu i Środowiska Polski, Słowacji i Niemiec. Podczas naszej trasy promującej elektromobilność spotkaliśmy się z wieloma ludźmi zainteresowanymi naszym projektem i przesłaniem z jakim jechaliśmy na COP26. Następnym krokiem są rozmowy z United Nations Framework Convention on Climate Change nad ustanowieniem Światowego Dnia Elektromobilności” – powiedział Krzysztof Burda, Prezes Zarządu Polskiej Izby Promocji Elektromobilności.

A jak na tak długiej trasie przez całą Europę sprawdził się Ford Mustang Mach-E? Ekipa PIRE chwaliła tego elektrycznego SUV-a za intuicyjną obsługę oraz ułatwiający parkowanie system kamer, który został doceniony zwłaszcza na ciasnych i wąskich uliczkach Mediolanu. Słowa uznania należą się także za jakość wykonania i komfort podróży, przestrzeń bagażową oraz ilość miejsca z tyłu, jak również funkcjonalne schowki w kabinie i liczbę gniazd USB.

„Mustangiem Mach-E przejechaliśmy w sumie 12 tysięcy kilometrów przez 12 europejskich krajów. Trasa The eMobi Road To COP26 pokazała, że samochodem elektrycznym bez problemu można przemierzać dalekie dystanse. Zużycie energii w elektrycznym Mustangu Mach-E było na bardzo dobrym poziomie. W temperaturze około 10-12 stopni Celsjusza wynosiło około 19 kWh/100 km w jeździe mieszanej, a przy autostradowych prędkościach wynosiło 21-22 kWh/100 km. Na słowa pochwały zasługuje system rekuperacji i możliwość jazdy One-Pedal Driving, czyli przy użyciu tylko pedału gazu” – dodaje Krzysztof Burda.

Inicjatywa The eMobi Road to COP26 została objęta Patronatem Honorowym Ministra Klimatu i Środowiska, Ministra Infrastruktury oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a partnerem tego projektu jest także Ford Polska. Zachęcamy do obejrzenia podsumowania wyprawy:

Zobacz również:

Ford Mustang Mach-E – opis wersji i cennik

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here