Ford Mondeo Mk4

Wielu kierowców obawia się aut z dużymi przebiegami. Przykład tego 10-letniego Forda Mondeo udowadnia, że często strach ma wielkie oczy.

Dla sporej grupy potencjalnych nabywców wysoki przebieg jest jednym z głównych czynników dyskwalifikujących używany samochód. Jednak odkąd stan licznika jest wpisywany do bazy danych przy każdym badaniu technicznym, a policja dodatkowo to weryfikuje podczas kontroli drogowych, można zauważyć, że przebiegi aut w ogłoszeniach są nieco większe niż jeszcze kilka lat temu. Rośnie też świadomość Polaków, którzy coraz rzadziej wierzą w „bajki” o tym, że kilkunastoletni turbodiesel sprowadzony z Niemiec przejechał mniej niż 200 tysięcy km.

Dziennikarze brytyjskiego tygodnika Autocar przetestowali 10-letniego Forda Mondeo w bogato wyposażonej wersji Ghia X z benzynowym silnikiem 2.3 o mocy 160 KM. Na liczniku tego auta widnieje już prawie pół miliona kilometrów przebiegu, a jego wnętrze wciąż wygląda prawie jak nowe. Pod względem stanu nadwozia i kondycji mechanicznej również nie ma się za bardzo do czego przyczepić.

Opisywany egzemplarz trafił do komisu, dlatego jego pełna historia nie jest znana (właściciel z pewnością mógłby opowiedzieć o aucie nieco więcej). Oryginalna książka serwisowa także wygląda skromnie – widnieje w niej zaledwie 9 pieczątek z ASO Forda. W ostatnich latach samochód musiał odwiedzać już tylko niezależne warsztaty.

Ford Mondeo Mk4

Pomimo braku w pełni udokumentowanej historii auto prezentuje się nadzwyczaj dobrze. Na wszystkich elementach nadwozia jest nadal oryginalny lakier, brak jakichkolwiek rys czy zadrapań. Z kolei środek prezentowanego Mondeo polski handlarz opisałby jako „stan gabinet”. Nie dość, że wnętrze nie nosi wyraźnych śladów zużycia, to jest także jakby luksusowo: znajdziemy tu skórzaną tapicerkę i okładziny z drewna orzechowego.

Ford Mondeo Mk4

Silnikowi i skrzyni również trudno coś zarzucić. Jednostka napędowa jest sucha, nie widać śladów wycieków i nie słychać żadnych niepokojących dźwięków. Automatyczna przekładnia sprawnie wbija kolejne biegi i bez wahania reaguje na kickdown. Podczas jazdy testowej redaktor tygodnika Autocar nie stwierdził żadnych luzów w zawieszeniu ani układzie kierowniczym. Wyposażenie auta (m.in. dwustrefowa klimatyzacja, czujniki parkowania, czujniki ciśnienia w oponach) także działa prawidłowo.

Ford Mondeo Mk4
160-konny silnik benzynowy o pojemności 2,3 litra w naszym kraju stanowi margines oferty.

Czy zatem należy bać się aut z wysokimi przebiegami? Jak udowadnia opisywane Mondeo – nie! Choć oczywiście musimy pamiętać, że sporo zależy od wyboru konkretnej wersji silnikowej i regularnego serwisu. Samochód z niewysilonym, wolnossącym motorem będzie z reguły bezpieczniejszym wyborem niż turbodiesel, który przy przebiegu zbliżającym się do pół miliona km może okazać się „skarbonką bez dna”.

Zobacz również:

Używany Ford Mondeo (2007-2014) – który silnik wybrać?

Źródło: Autocar

Oceny czytelników
[Głosów: 44 Średnia: 3.5]

5 KOMENTARZE

 1. A wspomniany „redaktor” to jeździł tym samochodem godzinę ?dzień ? tydzień? że stwierdził że samochód „igła” brać, kupować? takie egzemplarze są najczęściej łatane pod sprzedaż i działają bez zarzutu od miesiąca do roku a potem to już tylko szrot. Jak na tę chwilę to nadal jestem zdania że samochody w Polsce i europie się sprzedaje jak już się sypią. Jak jeździ to poco sprzedawać takie jest założenie. Oczywiście zdarzyć się może, że się trafi jeden na milion w pełni sprawny samochód z którego będziemy się cieszyć przez lata, ale nie brał bym tego artykułu za zasadę i kierował bym się nim przy zakupie auta. Widać że pan redaktor bardzo się przyłożył do pisania artykułu, znalazł jedno auto z dużym przebiegiem które odpaliło.

 2. Popieram przedmowce Erchon.
  Aktualnie robię remont blacharski + wymiana wszystkich płynów + hamulce przód z regeneracja zacisków włącznie. Auto ma 17 lat. I posłuży jeszcze co najmniej 10.
  Pozdro.

 3. spoko ja jeździłem 21-letnią Toyotą Celicą z przebiegiem 360tyś i robiłem tylko lewe łożysko.
  Aktualnie Mondeo mk4 z przebiegiem 195tyś. W rodzinie i w śród znajomych mamy 7 fordów z czego 5 to mondeo od 99r. do 2018r i wszystkie cierpiały przynajmniej raz na maglownicę. Biorąc to pod uwagę zastanawiałem się czy faktycznie Pan redaktor przyłożył się do sprawdzenia samochodu. Przy takim przebiegu wymiana np.DPF-a +maglownica (oby nie z pompą wspomagania jak w moim przypadku) przewyższa kosz zakupu (nie mówię tu o zakupie używanych części z pod lady od pana Henia ani naprawy w autoryzowanym serwisie).
  podsumowując :
  nie ma tu nic do podsumowania 🙂 po prostu trzeba się liczyć z tym, jak kupujesz taki samochód to może ci starczyć na miesiąc a potem na żyletki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here