Rada Nadzorcza koncernu Volkswagen podjęła decyzję w sprawie dalszej współpracy z Fordem. Dowiedz się więcej na ten temat.

Kluczem do dalszego rozwoju motoryzacji i ograniczania kosztów produkcji jest współpraca między koncernami. Dlatego właśnie Rada Nadzorcza grupy VAG wyraziła zgodę na zawarcie umów pomiędzy Volkswagenem i Fordem w dziedzinie elektryfikacji i lekkich samochodów dostawczych.

Nowe porozumienie ma dotyczyć następujących przedsięwzięć:

  • modułowa platforma MEB Volkswagena służąca do konstrukcji aut elektrycznych zostanie wykorzystana przez Forda do produkcji pod własną marką „elektryka” przeznaczonego na europejskie rynki.
  • Ford opracuje pickupa średniej wielkości, który zostanie zaadaptowany przez markę Volkswagen Samochody Dostawcze do sprzedaży w wybranych krajach.
  • Volkswagen Samochody Dostawcze będzie odpowiedzialny za rozwój miejskiego samochodu dostawczego, Ford natomiast za opracowanie auta dostawczego przeznaczonego do transportu ładunków o masie jednej tony.

Ponadto w planach są kolejne wspólne projekty, jak również inwestycja w firmę Argo AI, która specjalizuje się w opracowywaniu platform oprogramowania na potrzeby jazdy autonomicznej. Dzięki współpracy Volkswagen i Ford będą mogli szybciej wprowadzać na rynek nowe technologie i innowacje oraz efektywniej wykorzystywać możliwości swoich fabryk.

Co konkretnie wynika z powyższych ustaleń? Ford „pożyczy” platformę MEB od Volkswagena i stworzy na niej własny samochód elektryczny. Nie wiemy jeszcze, jaki konkretnie model ma w planach amerykański koncern. Prawdopodobnie będzie to auto kompaktowe (jak ID.3), albo crossover (jak Skoda Enyaq). Druga generacja Volkswagena Amarok może bazować na konstrukcji Forda Ranger.

Ford ma także opracować „auto dostawcze o ładowności do 1 tony”, a to oznacza, że kolejny Volkswagen Transporter będzie korzystać z podzespołów nowego Transita Custom. Z kolei w segmencie miejskich „dostawczaków” to niemiecki koncern będzie grać pierwsze skrzypce i „podzieli się” projektem Caddy z Fordem Transit Connect.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj