Felgi aluminiowe czy felgi stalowe 01

Właściciele samochodów często stają przed decyzją, co kupić – felgi stalowe czy aluminiowe? Sprawdź, jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze.

Panuje nie do końca prawdziwe przekonanie, że te felgi stalowe to synonim solidności, a aluminiowe – wysokiej estetyki i lekkości, ale podatności na uszkodzenia. W rzeczywistości współczesne rozwiązania w felgach aluminiowych sprawiają, że dorównują one, a nawet przewyższają parametrami użytkowymi felgi stalowe. Który rodzaj felg wybrać do swojego auta?

Co sprawdzi się lepiej – felgi stalowe czy aluminiowe?

Każdy z dostępnych na rynku rodzajów felg ma swoje zalety i wady. Warto przed wyborem konkretnego rozmiaru felgi sprawdzić kalkulator felg, który pomoże w optymalnym dla bezpieczeństwa i estetyki doborze felg i opon. Felgi aluminiowe czy stalowe? Sprawdź różnice.

Wymiary felgi optymalne dla danego samochodu najczęściej mają części fabryczne, oryginalne. Parametry dopuszczalnych w danym przypadku felg i opon można odnaleźć w instrukcji do pojazdu, a także w tabelach katalogowych dostępnych na stronach producenta.

Dobór odpowiedniej felgi pod kątem wymiarów

Dzięki kalkulatorowi felg możesz dopasować odpowiedni model. W wyliczeniach pod uwagę bierze się wiele kwestii. Kalkulator obejmuje parametry takie jak:

  • średnica obręczy;
  • szerokość felgi;
  • osadzenie felg, offset – ET;
  • wysokość opony;
  • szerokość opony.

Narzędzie tego typu może pomóc w porównaniu dwóch rodzajów zestawów felg i opon, ich wizualizacji. Przy zamawianiu nowego kompletu trzeba jeszcze wziąć pod uwagę rozstaw śrub, materiał wykonania – felgi stalowe czy aluminiowe, wykorzystanie dystansu lub adaptera, a często dodatkowo walory estetyczne.

Współczesne mity o alufelgach

Pierwsze alufelgi stosowane w pojazdach mechanicznych cechowała niezbyt dobra trwałość, dlatego to przekonanie utrwaliło się na dobre w przekonaniach wielu osób. Jednak współczesne stopy aluminium stosowane w produkcji, w połączeniu z nowoczesnymi formami sprawiają, że felgi aluminiowe niejednokrotnie są trwalsze niż klasyczne stalowe. Co ciekawe, mimo iż aluminium jest lżejsze niż stal, waga alufelgi jest zwykle większa niż odpowiadającej mu rozmiarami felgi stalowej. Alufelgi można również w łatwy sposób utrzymywać w czystości, a jeżeli postawisz na model dobrej jakości, jego estetyka przez długi czas będzie wysoka.

Felgi stalowe i felgi aluminiowe – wady i zalety
Felgi staloweFelgi aluminiowe
Duża odporność na uszkodzeniaTeoretycznie większa podatność na zagięcia i zarysowania
Pełna konstrukcjaBardziej otwarta konstrukcja, lepsza wentylacja hamulców
Podatne na korozję, wymagają renowacjiOdporne na korozję, łatwe w czyszczeniu
Stosunkowo niska cenaWysoka cena

Co jeszcze warto wiedzieć o doborze felg i opon?

Temat najlepszych rozwiązań w zakresie felg oraz opon do samochodu jest bardzo szeroki. Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź bloga Wulkanista.pl, gdzie znajdziesz szereg fachowych artykułów, praktycznych porad oraz opinii użytkowników. Dzięki tym materiałom dobierzesz optymalne rozwiązanie do samochodu i będziesz mógł cieszyć się dobrą estetyką, funkcjonalnością oraz bezpieczeństwem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj