Formuła 1 Grand Prix Emilii Romanii 2023

Rozgrywane we Włoszech szóste zmagania Formuły 1 w sezonie 2023 od jakiegoś czasu stały pod znakiem zapytania. Sprawdź, jaką decyzję podjęto w sprawie F1 – GP Emilii Romanii 2023.

Zgodnie z aktualnym kalendarzem F1, w dniach 19-21 maja miały odbyć się szóste zawody Formuły 1 w sezonie 2023. Wydarzenie zaplanowano na torze Autodromo Enzo e Dino Ferrari, zlokalizowanym w północnej części Włoch, w pobliżu Bolonii, w regionie Emilia-Romania. Właśnie od niego nazwę wzięły zawody organizowane na tym torze od 2020 roku – Grand Prix Emilii-Romanii stało się tym samym jedną z eliminacji przeprowadzanych w ramach Mistrzostw Świata Formuły 1. Tegoroczne zmagania standardowo miały obejmować trzy sesje treningowe, kwalifikacje oraz niedzielny wyścig.

Formuła 1 – GP Emilii-Romanii. Czy się odbędzie?

Niestety, w ostatnim czasie rejon Emilii-Romanii nawiedziły gwałtowne ulewy, które wywołały w tych okolicach liczne powodzie. Żywioł niesie ze sobą nie tylko szkody materialne – wskutek kataklizmu giną też ludzie (w chwili pisania artykułu wiadomo było o 8 ofiarach śmiertelnych powodzi). Fatalne warunki pogodowe rzecz jasna postawiły pod znakiem zapytania kwestię weekendowych wyścigów F1 w tym regionie Włoch. Przecieki medialne mówiły o konieczności odwołania zawodów, niemniej przez długi czas nie potwierdzał to żaden komunikat ze strony organizatorów.

Stosowna informacja pojawiła się na stronie F1 dopiero w środę ok. godziny 13. Decyzja jest jasna – weekendowe zmagania o Grand Prix Emilii-Romanii zostały odwołane w całości. Organizatorzy argumentują ją brakiem możliwości bezpiecznego przeprowadzenia imprezy w obecnej sytuacji pogodowej, a także chęcią odciążenia lokalnych władz i służb ratowniczych nieustannie pomagającym poszkodowanym w powodzi. Biorąc pod uwagę okoliczności – to jedyna słuszna decyzja.

F1 – GP Emilii-Romanii 2023. Czy będzie powtórka wyścigów?

Na razie nic nie wiadomo o ewentualnej przyszłości zawodów Formuły 1 w tym regionie Włoch. Istnieje jednak kilka opcji przywrócenia wyścigów F1 o GP Emilii-Romanii do kalendarza. Impreza mogłaby np. odbyć się podczas przerwy wakacyjnej lub zostać przełożona na kolejne lata (drogą przedłużenia obowiązującego kontraktu o jedną edycję).

Polecamy również:

Kalendarz F1 2023. Wyścigi, zespoły, terminarz Formuły 1 w sezonie 2023 

Samochody kierowców F1. Od jakich aut zaczynali przyszli mistrzowie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj