Ranking bezpieczeństwa Folksam

Gwiazdki w Euro NCAP to nie jedyna miara poziomu bezpieczeństwa samochodów. Czy metodologia szwedzkiego towarzystwa Folksam lepiej odzwierciedla tą kwestię od crash-testów?

Kierowcy na ogół zdają sobie sprawę, że współczesne samochody są coraz bezpieczniejsze. Mimo tego jednym z kryteriów wyboru pozostaje ocena w testach zderzeniowych Euro NCAP. Nie każdy jednak wie, że uzyskanie upragnionych 5 gwiazdek nie jest już takie trudne jak wcześniej. Producenci otrzymują bowiem benefity za wyposażenie auta w systemy bezpieczeństwa, a te nie zawsze przydadzą się w razie ewentualnego zderzenia. Mogą co najwyżej im zapobiec lub ograniczyć ich skutki.

Poza tym Euro NCAP testuje tylko nowe samochody. Nie każdego na taki stać, a przejechane kilometry odciskają piętno na ogólnej kondycji samochodu. Szkodliwa jest zwłaszcza postępująca z każdym rokiem korozja. Zaatakowane przez nią główne elementy konstrukcyjne pojazdu nie są w stanie zapewnić takiego bezpieczeństwa, jakie deklarowały jako nowe. Z tego powodu wyniku Euro NCAP przy zakupie używanego samochodu nawet nie warto brać pod uwagę.

Ranking bezpieczeństwa aut Folksam

Alternatywą dla najbardziej znanych testów zderzeniowych może być zatem ranking szwedzkiego towarzystwa ubezpieczeniowego Folksam. Określa on bezpieczeństwo aut na podstawie danych z prawdziwych zdarzeń drogowych, tj. skutków wywołanych kolizją z udziałem danego modelu. Folksam szereguje samochody w skali 1-5 i co roku aktualizuje swoje zestawienie: bierze zatem pod uwagę starzejące się auta i obniżający się z tego powodu poziom deklarowanego bezpieczeństwa.

W rankingu Folksam nie brakuje niespodzianek. Najlepiej wypadły, rzecz jasna, nowoczesne samochody marek premium (Volvo, BMW), ale wysokie noty przyznano nawet niektórym „wiekowym” pojazdom, np. Audi A6 C5. Z kolei kilka młodych aut miejskich (Renault Clio IV, Toyota Yaris III) wylądowało na końcu zestawienia, i to pomimo uzyskania 5 gwiazdek w testach Euro NCAP.

Zachęcamy do lektury dwóch zestawień przedstawiających 50 najlepszych i 50 najgorszych modeli w rankingu bezpieczeństwa samochodów Folksam. Zobacz, na której liście znalazł się Twój samochód!

50 najbezpieczniejszych aut wg Folksam

50 najmniej bezpiecznych aut wg Folksam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here