skoda enyaq iv 2020 01

Z jednej strony auto przyszłości, z drugiej – wszechstronny SUV na prąd. Enyaq iV wprowadza do świata elektromobilności cechy typowe dla Skody.

Mijają czasy, gdy pojazdy elektryczne były jedynie niszowymi odmianami popularnych modeli. Zmiany w świadomości ekologicznej i systematyczny rozwój infrastruktury do ładowania sprawiają, że czas na nowe otwarcie – wprowadzenie zupełnie odrębnych modeli z rozbudowaną ofertą, dopasowaną do potrzeb różnych użytkowników.

Nadjeżdża przyszłość

Tak właśnie powstał Enyaq iV. To samochód pod wieloma względami „pierwszy”. Pierwszy model Skody wyłącznie na prąd i pierwszy zbudowany na nowej, modułowej platformie MEB, zaprojektowanej specjalnie z myślą o autach elektrycznych. W gamie Volkswagena jej technicznym odpowiednikiem jest model ID.4.

skoda enyaq iv 2020 03
Dopracowana aerodynamika (współczynnik oporu powietrza od 0,27) i typowa dla Skody funkcjonalność – jak choćby nisko „zawieszony” próg załadunku.

Wykorzystanie platformy MEB pozwoliło „uwolnić” inżynierów od ograniczeń wynikających ze stosowania platform dla aut spalinowych. Nowa architektura umożliwia lepsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni, a ponieważ bazowo jest tylnonapędowa (4×4 w opcji), samochód będzie wyróżniać się lepszą trakcją – co korzystnie przekłada się zarówno na bezpieczeństwo, jak i na przyjemność prowadzenia. Z uwagi na wysoki moment obrotowy przednionapędowe „elektryki” nierzadko miewają problemy z przyczepnością.

Enyaq iV będzie oferowany w kilku wersjach silnikowych i z różnymi pojemnościami baterii. Dostępność trójfazowej ładowarki (11 kW) pozwoli „zatankować” akumulator we własnym domu w ciągu kilku godzin, a wysoka maksymalna moc ładowania (125 kW) umożliwia uzupełnianie prądu na stacji szybkiego ładowania od 10 do 80% w mniej niż 40 min.

Skoda Enyaq iV: gama wersji silnikowych/napędowych i dostępnych akumulatorów oraz zasięgi w cyklu WLTP

  • Enyaq 50 iV: moc 148 KM i akumulator 55 kWh (52 kWh netto), zasięg: 340 km
  • Enyaq 60 iV: moc 180 KM i akumulator 62 kWh (58 kWh netto), zasięg: 390 km
  • Enyaq 80 iV: moc 204 KM i akumulator 82 kWh (77 kWh netto), zasięg: 510 km
  • Enyaq 80x iV: moc 204 KM + napęd 4×4 i akumulator 82 kWh (77 kWh netto), zasięg: 460 km
  • Enyaq RS iV: moc 306 KM + napęd 4×4 i akumulator 82 kWh (77 kWh netto), zasięg: 460 km
skoda enyaq iv 2021 dane techniczne
Skoda Enyaq iV (2021): dane techniczne (j. ang.)

Skoda Enyaq iV: możliwości w zakresie ładowania

  • maksymalna moc ładowania: 125 kW (największy akumulator od 10 do 80% będzie można „zatankować” w niespełna 40 minut)
  • zależnie od wersji: jedno- lub trójfazowa ładowarka AC o mocy do 11 kW (w domowych warunkach pozwala naładować Enyaqa iV w ciągu 6-8 h)
  • pompa ciepła w opcji
skoda enyaq iv 2021 opcje ładowanie
Skoda Enyaq iV (2021): opcje ładowania (j. ang.)

Rozsądny „elektryk”

Fakt, Enyaq iV to samochód elektryczny nowej ery, ale to również przemyślany, praktyczny SUV o typowym dla Skody charakterze. O jego „rodzinnych” powiązaniach mówi zresztą sama nazwa: irlandzkie słowo „enya” oznacza źródło życia i symbolizuje innowacyjność oraz wejście w nowy segment. Litera „q” na końcu to już ukłon w stronę pozostałych SUV-ów Skody: Kamiqa, Karoqa oraz Kodiaqa. Z kolei przydomek „iV” podkreśla przynależność do grona modeli ze zelektryfikowanym zespołem napędowym.

Dzięki wykorzystaniu nowej architektury Enyaq iV jest wyjątkowo przestronny. Mierzy 465 cm długości, a więc o 5 cm mniej od Octavii Combi, ale rozstawem osi i ilością miejsca we wnętrzu bliżej mu do Superba. Do tego dochodzi pojemny, 585-litrowy bagażnik. W przytulnie wykończonej kabinie uwagę zwracają duża powierzchnia szyb i dobra widoczność, a także mnóstwo schowków oraz dogodnie umieszczony, 13-calowy ekran systemu operacyjnego. I jak to w „elektryku”, komfort jazdy podnosi niski poziom hałasu.

Do 510 km zasięgu

Także pod względem zasięgu Skoda Enyaq iV jest przyjaznym towarzyszem nawet dalekich podróży – jej zasięg, zależnie od wersji, w realistycznym cyklu WLTP ma wynosić od 340 do 510 km. Biorąc pod uwagę nasze doświadczenia i ustalenia portalu elektrowoz.pl, który celem urealnienia sugeruje zasięgi WLTP dzielić przez 1,17, daje to od 290 do niespełna 440 km w rzeczywistych warunkach.

Skoda Enyaq iV 2021 wymiary
Skoda Enyaq iV (2021): wymiary

Skoda Enyaq iV zadebiutuje w Polsce w pierwszym kwartale 2021 r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here