Elektroniczna książka serwisowa

Coraz więcej producentów odchodzi od prowadzenia papierowej książki serwisowej. W elektronicznej książce serwisowej przeszłość auta sprawdzimy już tylko w ASO.

Kierowcy przyzwyczaili się, że dokumentację z przeprowadzonych w samochodzie napraw znajdą w książeczce serwisowej. To już nie dotyczy wszystkich aut. Część producentów zrezygnowała z tego rodzaju dokumentacji na rzecz elektronicznych książek serwisowych (EKS). Niektórzy dokonali zmian już kilka lat temu, u niektórych to zeszłoroczna nowość. Nie brakuje firm oferujących nabywcy wybór elektronicznej lub papierowej książki serwisowej lub stosującej dokumentację w obu formach.

Zalety elektronicznej książki serwisowej

Według firm motoryzacyjnych nowa forma dokumentacji serwisowej niesie ze sobą szereg zalet dla użytkowników. Wszystkie informacje z przeglądów trafiają wtedy do centralnej bazy danych marki, dzięki czemu są dostępne w jednym miejscu w Internecie i w razie potrzeby zostaną udostępnione zainteresowanym osobom. Nowe rozwiązanie ma też wpłynąć na spokój i wygodę kierowców. Nie trzeba będzie się już martwić o zgubienie lub zniszczenie książeczki. Zadaniem elektronicznych książek jest też ograniczenie manipulowania wpisami z drukowanych książek. Ma tym samym wzrosnąć wiarygodność dokumentacji sprzedawanych aut.

Trzeba zapłacić za dostęp do EKS

Dostęp do EKS jest, niestety, zazwyczaj płatny i niezależne warsztaty nie zawsze podejmują się wykupowania ich dostępu. Oznacza to, że nie mogą tym samym zamieścić wpisu z przeprowadzonych działań, a tego wymaga gwarancja pojazdu. Wtedy pozostaje serwisowanie auta w ASO, które powinny mieć dostęp do elektronicznej bazy serwisowej.

Typy wydawanych książek serwisowych

MarkaTyp
Alfa Romeopapierowa
Audielektroniczna od 2005 roku
BMW/Minielektroniczna od 2005 roku
Citroenpapierowa
Daciapapierowa (może być elektroniczna)
Fiatpapierowa
Fordw obu formach
Hondaw obu formach
Hyundaipapierowa
Jaguarelektroniczna od 2013 roku
Jeeppapierowa
Kiaw obu formach
Land Roverelektroniczna od 2014 roku
Lexuspapierowa
Mazdaelektroniczna od 2006 roku
Mercedeselektroniczna od 2010 roku
Peugeotpapierowa (może być elektroniczna)
Renaultpapierowa (może być elektroniczna)
Seatpapierowa
Skodaelektroniczna od 2013 roku
Smartelektroniczna od 2010 roku
Toyotapapierowa
Volkswagenelektroniczna od czerwca 2017 r.
Volvopapierowa