NowościAktualnościEkspert radzi: jak prawidłowo przewozić bagaże w samochodzie?

Ekspert radzi: jak prawidłowo przewozić bagaże w samochodzie?

Wiedza o tym, jak odpowiednio zabezpieczyć bagaże w samochodzie przyda się nie tylko w wakacje, ale także na co dzień. Przedstawiamy rady przygotowane przez ekspertów Skody.

Nieważne, czy pakujemy się na dłuższy wyjazd, czy po prostu chowamy zakupy do bagażnika – warto wiedzieć, jak odpowiednio zabezpieczyć bagaże w samochodzie. Robert Stastny, specjalista z zespołu Skoda Traffic Safety Research, wyjaśnia m.in. jak przewozić bagaż, by nikogo nie narazić na niebezpieczeństwo, po co zapinać pasy, gdy nikt nie siedzi na fotelu, jak przewozić rowery na dachu pojazdu oraz jaki jest najlepszy sposób na transport domowych pupili.

Zaczniemy jednak od postaw. Układając pakunki w bagażniku, należy pamiętać, że w przypadku kolizji siła oddziałująca na oparcie tylnej kanapy powinna być jak najmniejsza. Dlatego właśnie najcięższe rzeczy najlepiej kłaść bezpośrednio na podłodze bagażnika, tuż za oparciami. Dzięki temu w razie gwałtownego hamowania nie przemieszczą się one z tak dużą prędkością do przodu. Lżejsze przedmioty mogą znajdować się nieco wyżej.

Korzystanie z pasów bezpieczeństwa

„Jeśli przewozisz naprawdę ciężkie przedmioty, na przykład materiały budowlane lub butlę z gazem, bardzo rozsądnie jest przypiąć je do bagażnika. Zapomnij o tanich paskach ze stacji benzynowej. Poszukaj takich, które mają certyfikat bezpiecznego przechowywania bagażu” – radzi Robert Stastny. – „Jeżeli z tyłu nie przewozisz pasażerów, a masz duży ładunek w bagażniku, użyj pasów bezpieczeństwa i zapnij tylne fotele. To dodatkowe zabezpieczenie w razie wypadku” – dodaje ekspert Skody.

Trzeba także uważać na przedmioty umieszczone na półce bagażnika. W momencie, gdy kierowca mocniej zahamuje lub dojdzie do wypadku, wszystkie odłożone tam rzeczy przemieszczą się swobodnie do przodu. Z tego względu nie należy kłaść na półce cięższych przedmiotów, takich jak butelki, pudełka na lunch, książki lub parasole.

„Poduszkę, kocyk, matę do jogi i podobne przedmioty możesz bezpiecznie przewozić na półce. Nie zranią nikogo, zwłaszcza jeśli znajdują się za zagłówkami. Wyobraź sobie, że jeśli pojazd uderzy w solidną przeszkodę, jadąc około 50 km/h, wszystko, co nie jest starannie przymocowane, przemieści się do przodu z tą samą prędkością” – podkreśla Robert Stastny.

Ekspert Skody tłumaczy też, jak przewozić w samochodzie rowery. Jeśli tylne fotele są złożone, najlepiej jest użyć specjalnych uchwytów. Ponadto warto zabezpieczyć poszczególne części rozłożonego roweru pasami transportowymi. Można również wykorzystać w tym celu tylne pasy bezpieczeństwa.

W ten sam sposób można postąpić w przypadku przedmiotu, który nie mieści się w bagażniku. Dobrze przypiąć go pasem bezpieczeństwa na jednym z tylnych siedzeń. Dzięki temu zapobiegniemy swobodnemu przemieszczaniu się bagażu podczas nagłego hamowania lub kolizji.

Przewożenie bagażu na dachu pojazdu

O bezpieczeństwie należy pamiętać także podczas korzystania z bagażnika dachowego. Dlatego szukając kufra, warto wybrać taki, który przeszedł testy zderzeniowe. Oprócz tego trzeba sprawdzić w dokumentach auta maksymalne dopuszczalne obciążenie dachu i nie zapominać o tym, że wlicza się w to również waga relingów i sam box dachowy.

„Podczas przechowywania przedmiotów w kufrze dachowym połowa ich całkowitej masy powinna znajdować się pośrodku, między uchwytami dachowymi, jedna czwarta z przodu i jedna czwarta z tyłu. Podczas pakowania upewnij się, że bagażnik dachowy nie jest zagrożony przedziurawieniem, jeśli gwałtownie zahamujesz. Wyłóż jego przód czymś miękkim, na przykład kocem lub ręcznikami, które pochłaniają energię kinetyczną cięższych przedmiotów” – mówi Robert Stastny.

Jeśli chcemy przewozić rowery na dachu auta, to również powinniśmy wybrać certyfikowany bagażnik wysokiej jakości. Musimy też zwrócić uwagę na dodatkowe wyposażenie roweru, a w miarę możliwości – zdemontować je, tak aby w czasie jazdy nic nie odpadło, bo może to doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji na drodze.

„Upewnij się, że usunąłeś z roweru wszystko, co może się poluzować: prędkościomierz, bidon, lampki lub pompkę. Dzięki temu nie tylko nie zgubisz tych przedmiotów, ale przede wszystkim nie narazisz nikogo na niebezpieczeństwo” – podkreśla Stastny.

Czworonożni pasażerowie

Nasze zwierzaki to szczególna grupa pasażerów – one także muszą być odpowiednio zabezpieczone na czas podróży. Ma to znaczenie nie tylko ze względu na ich bezpieczeństwo, ale także z uwagi na dobro innych osób jadących tym samym autem.

Przewożenie małych zwierząt jest stosunkowo łatwe, ponieważ wystarczy do tego specjalny transporter. Często zapomina się jednak, że jego miejsce jest w bagażniku, a nie na kolanach podróżnych – metalowa klatka z pupilem może spowodować realne zagrożenie w przypadku kolizji. Natomiast jeśli w samochodzie jest wolny fotel, można przymocować transporter za pomocą pasa bezpieczeństwa. W przypadku podróżowania z większymi psami warto zakupić specjalną klatkę do bagażnika samochodu, która zapewni maksymalny komfort i bezpieczeństwo.

„Jeśli jedynym możliwym rozwiązaniem jest przewożenie psa we wnętrzu samochodu, najlepiej połączyć smycz, którą można przypiąć pasem bezpieczeństwa, z prześcieradłem lub kocem, przymocowanym do przednich i tylnych zagłówków. Podczas jazdy zwierzę powinno być zawsze zabezpieczone. Pamiętaj, że nagłe hamowanie lub zderzenie może spowodować, że przeleci ono przez wnętrze pojazdu i zrani siebie lub innych pasażerów” – podsumowuje Stastny.

Zobacz również:

Czy wiesz, jak mierzy się pojemność bagażnika?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji