Trwa ogólnopolska akcja „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Policjanci zwracają szczególną uwagę na bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów.

Dziś na terenie całego kraju funkcjonariusze policji prowadzą działania pod nazwą „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego”. Ta akcja jest wyrazem troski o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Łagodna zima sprawia, że nadal wiele osób porusza się jednośladami, a kierowcy nie są do tego przyzwyczajeni o tej porze roku.

Akcja „NURD” stanowi przykład działań realizowanych przez policję na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Szczególnym nadzorem zostaną dzisiaj objęte miejsca, które są wyjątkowo niebezpieczne dla pieszych. Należy jednak pamiętać, że policjanci nadal będą zwracać uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.

Z danych policji wynika, że w minionym roku poprawiło się bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów w Polsce w porównaniu z 2018 r. Takie działania jak dzisiejsza akcja są potrzebne, jeśli zależy nam na dalszym zmniejszeniu liczby wypadków z udziałem „niechronionych uczestników ruchu drogowego”.

Policja przypomina, że kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto, jeśli skręca w drogę poprzeczną, jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża. Za nieustąpienie pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściu grozi mandat w wysokości 350 zł.

Zobacz również: Rząd zapowiada zaostrzenie kar dla kierowców

Swoje obowiązki mają również piesi i rowerzyści, którzy powinni zachować rozsądek na drodze oraz korzystać z elementów odblaskowych nie tylko poza terenem zabudowanym, ale na wszystkich nieoświetlonych drogach, nawet w obszarze zabudowanym. Dzięki elementom odblaskowym kilkukrotnie zwiększa się widoczność pieszego czy rowerzysty, przez co kierowca ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania, omijania bądź hamowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj