Policjant z lizakiem
Policjant z lizakiem

Dzisiaj na drogach całego kraju policja przeprowadzi działania kontrolno-prewencyjne. Głównym celem akcji „Prędkość” jest kontrola tempa jazdy, ale funkcjonariusze zwrócą uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.

Prędkość od lat pozostaje kluczowym czynnikiem, który na polskich drogach wpływa na ryzyko zaistnienia wypadków i skalę ich skutków. W 2018 r. z winy kierujących pojazdami powstało 27 556 wypadków. W wyniku tych zdarzeń śmierć poniosło 2 177 osób, a 33 261 zostało rannych. Mimo że główną przyczyną powstawania wypadków było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, to najbardziej śmiercionośną przyczyną pozostaje niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. To właśnie nadmierna prędkość towarzysząca wypadkom drogowym w ubiegłym roku spowodowała śmierć 778 osób.

Wypadki drogowe w Polsce
W Polsce obserwowany jest spadek liczby wypadków drogowych. Niestety nie ubywa zabitych i rannych. Łatwo wysnuć stąd wniosek, że jeździmy zbyt szybko i agresywnie, co potęguje skutki zdarzeń drogowych.

Celem dzisiejszych działań jest ograniczenie liczby zdarzeń drogowych. W akcji zostaną wykorzystane radiowozy oznakowane i nieoznakowane, również wyposażone w wideorejestratory oraz ręczne mierniki prędkości. Statyczne punkty pomiaru prędkości, jak i pomiary prowadzone dynamicznie kierowcy będą mogli spotkać przede wszystkim w miejscach występowania zagrożeń bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Oprócz pomiaru prędkości policjanci skontrolują czy kierujący są trzeźwi, czy stosują pasy bezpieczeństwa i urządzenia do bezpiecznego przewożenia dzieci.

Redakcja poleca: Skorodowane auto jest mniej bezpieczne. Traci jedną gwiazdkę w crash teście!

Funkcjonariusze apelują do kierujących, aby przestrzegali dozwolonych limitów prędkości, a także zmniejszali szybkość w miejscach, gdzie przepisy i zdrowy rozsądek wymagają szczególnej ostrożności. Taka wzmożona czujność niezbędna jest m. in. w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerzystów oraz skrzyżowań. W takich miejscach nie zawsze dozwolona prędkość jest prędkością bezpieczną! Czasem należy zwolnić, by dać sobie i innym większą szansę na uniknięcie tragedii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj