NowościAktualnościDrogówka monitoruje fora i portale społecznościowe. Szuka dowodów

Drogówka monitoruje fora i portale społecznościowe. Szuka dowodów

Wielu kierowców lubi sprawdzać możliwości swoich aut. Niestety zwykle nie dzieje się to na torach lub innych zamkniętych obiektach, tylko drogach publicznych. Policjanci próbują przeciwdziałać drogowym patologiom.

Jazda w sposób niezapewniający panowania nad samochodem, inne kaskaderskie wręcz wyczyny i naruszanie wytycznych kodeksu ruchu drogowego są przyczynami wielu niebezpiecznych sytuacji. Ostatnio znów zrobiło się głośno o amatorach niebezpiecznej jazdy po publicznych drogach – w Łodzi zginął pieszy potrącony przez ścigające się auto.

Policjanci cały czas monitorują fora i portale społecznościowe, gdzie często pojawiają się informacje o planowanych spotkaniach, nielegalnych wyścigach i próbach driftingu. Na takich „spotach” nie może też zabraknąć policji. Funkcjonariusze, często z wyspecjalizowanej grupy Speed, starają się przeciwdziałać próbom organizowania tego typu imprez – regularnie pojawiają się w miejscach, w których spotykają się amatorzy szybkiej jazdy i zdecydowanie reagują na próby naruszenia prawa. Do działań zaczynają być wykorzystywane także drony – nagrania stają się mocnym dowodem w sprawach, które swój finał będą miały w sądzie. Dowodami w sprawach nierzadko okazują się też zdjęcia i filmy zamieszczane przez… sprawców wykroczeń!

Redakcja poleca: Nowy bat na piratów drogowych. Jest bardzo skuteczny!

Poza mandatami za prędkość kierowcy mogą spodziewać się także wnikliwych kontroli stanu technicznego pojazdu. Funkcjonariusze są szczególnie wyczuleni na tuning, który stoi w sprzeczności z prawem – zawsze zwracają uwagę na poziom hałasu, emisję spalin, obowiązkowe wyposażenie oraz ewentualne niezgodne z przepisami zmiany techniczne w pojazdach. Efekty są bardzo wymierne. Tylko jednego wieczoru ujawniono 96 wykroczeń, zatrzymano 5 dowodów rejestracyjnych i 16 praw jazdy.

Nieoznakowany Passat
Policja oraz ITD dysponuje wieloma nieoznakowanymi samochodami, na pokładzie których znajdują się wideorejestratory. Bardzo skuteczną bronią w walce z piratami okazał się m.in. Passat B8. (fot. ITD)

– Uliczne wyścigi są nielegalne, branie w nich udziału, świadome stwarzanie zagrożenia dla siebie i innych – może prowadzić do przestępstwa. Ale ci, którzy uwielbiają szybką jazdę i przypływ adrenaliny nie zdają sobie sprawy, że mogą doprowadzić do nieszczęścia. Stawiają wszystko na jedną kartę, wciskając gaz do dechy i nie zważając na konsekwencje, jakie to za sobą niesie. Do czasu… – podkreśla asp. szt. Piotr Jabłoński, który nadzoruje łódzką policyjną grupę Speed.

– Chcemy także uświadomić młodych kierujących, że takie postępowanie to igranie ze zdrowiem i życiem własnym oraz innych użytkowników dróg. Zachęcamy tych, którzy chcą spróbować swoich sił w kierowaniu pojazdu sportowego, aby robili to w wyznaczonych miejscach tj. na torze wyścigowym, ewentualnie na wyłączonych z ruchu odcinkach dróg, po uzyskaniu zgody zarządcy drogi lub terenu – dodaje Jabłoński.

Warto wiedzieć: Jak negocjować z policjantem przy popełnieniu wykroczenia?

Dobrym pomysłem może być nawet wykupienie kilku godzin lekcji w szkole doskonalenia techniki jazdy – nie będą droższe od mandatu, który można otrzymać za nierozsądną jazdę po ulicach. Przy zajęciach na płytach poślizgowych, slalomach i zakrętach o różnych profilach bardzo szybko wychodzą na jaw braku w technice kierowania pojazdem, a wstępnie przeszkolony kierowca, zamiast jeździć szybciej, z większą pokorą podchodzi do samochodu.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

1 KOMENTARZ

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji