NowościAktualnościZakorkowane miasto nad Bałtykiem z gotową obwodnicą

Zakorkowane miasto nad Bałtykiem z gotową obwodnicą

Podróżujących nad morze ucieszy fakt ukończenia prac nad budową obwodnicy jednego z miast przy trasie S6. Od teraz objedziemy je w zaledwie kilka minut.

Morze Bałtyckie każdego roku cieszy się niesłabnącą popularnością wśród turystów z Polski, ale także z Niemiec, Czech i Węgier. Aktualnie droga nad morze rzadko kiedy wiąże się z koniecznością spędzenia w samochodzie 8 czy 10 godzin, jak miało to miejsce kilkanaście lat temu. Nad polskie wybrzeże prowadzi bowiem kilka dróg szybkiego ruchu i tym samym w kilka godzin można tam dojechać np. z Wrocławia (autostradą A4 i drogą S3), Poznania (trasami S5 i A1), Łodzi (autostradą A1) czy Warszawy (autostradą A1 lub drogą ekspresową S7, do której ukończenia został już niewielki odcinek przy samej stolicy).

W sezonie letnim kierowcy często tracą dużo czasu w korkach tworzących się już w pobliżu miejscowości znajdujących się nad samym morzem. Z perspektywy turysty bardzo ważny jest zatem nie tylko rozwój sieci tras szybkiego ruchu prowadzących nad Bałtyk z różnych zakątków kraju, ale też modernizacja i rozbudowa dróg lokalnych, obsługujących latem głównie przyjeżdżających nad morze wczasowiczów. Na szczęście GDDKiA o tym nie zapomina i systematycznie rozbudowuje drogę ekspresową S6, która w przyszłości pobiegnie wzdłuż niemal całego wybrzeża, łącząc Gdańsk ze Szczecinem. Aktualnie gotowa jest mniej więcej w połowie, bo zapewnia szybki dojazd z Trójmiasta do okolic Lęborka i dalej od Koszalina do Szczecina (przez Kołobrzeg). Brakuje jeszcze fragmentu Koszalin-Sławno-Słupsk-Lębork.

Droga S6. Obwodnica Koszalina wreszcie gotowa

Aby droga ekspresowa S6 miała sens, musi omijać zlokalizowane przy obecnej drodze krajowej nr 6 większe miasta. Swoich obwodnic doczekało się już Trójmiasto, Słupsk i Kołobrzeg. Przez długie lata brakowało jej w innym dużym mieście na wybrzeżu, czyli w Koszalinie. Co prawda to miasto można było częściowo ominąć od strony północnej i wschodniej (od Sianowa), ale i tak przedostanie się do takich miejscowości jak Mielno, Chłopy, Łazy czy Dębki przeważnie wymagało „przeprawy” przez zakorkowany Koszalin.

Drogowcy na sezon letni 2024 przygotowali dla kierowców miłą niespodziankę. W czerwcu udostępniono ostatni z trzech fragmentów obwodnicy Koszalina, dzięki czemu miasto w końcu zyskało pełnoprawną obwodnicę. Do tej pory brakowało jej 5-kilometrowego fragmentu między węzłami Koszalin Wschód i Sianów Zachód, na którym m.in. wybudowano estakadę o długości 800 metrów. Przez najbliższe tygodnie ruch na niej będzie się odbywał po jednej jezdni, lecz do sierpnia 2024 roku droga będzie już ukończona w całości. Objechanie całego Koszalina (od węzła Bielice do węzła Sianów Zachód) powinno zająć teraz mniej niż 10 minut, co istotnie przełoży się na czas dojazdu nad sam Bałtyk.

Droga S6
Aktualny stan prac na drodze ekspresowej S6 (fot. GDDKiA).

Droga ekspresowa S6. Kiedy będzie gotowa w całości?

Kolejny etap realizacji drogi ekspresowej S6 obejmuje odcinek z Sianowa do Słupska (przez Sławno). Zakończenie trwających tam prac planowane jest na drugą połowę 2025 roku, natomiast cała trasa S6 prawdopodobnie zostanie udostępniona kierowcom w 1. połowie 2026 roku.

Redakcja poleca:

Ile można jechać na drodze ekspresowej?

Czy można holować na drodze ekspresowej?

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji