NowościAktualnościNowa droga ekspresowa na Podlasiu szybko nabiera kształtów

Nowa droga ekspresowa na Podlasiu szybko nabiera kształtów

GDDKiA sukcesywnie pracuje nad rozwojem sieci dróg szybkiego ruchu w województwie podlaskim. Kiedy pojedziemy tam nową „ekspresówką”?

Z roku na rok poprawia się jakość podróżowania w województwie podlaskim, uważanym za nieco „zapomniany” region Polski pod względem infrastruktury drogowej. Aktualnie funkcjonują tam dwie nowoczesne drogi ekspresowe umożliwiające szybki dojazd do Warszawy i dalej na zachód czy południe kraju. Mowa o „ekspresówce” S61 kierującej ruch w stronę Suwałk (i dalej do granicy z Litwą) oraz trasie S8 biegnącej z Wrocławia (przez Łódź i Warszawę) aż do Białegostoku. Obecność komfortowych i bezpiecznych dróg bez wątpienia zwiększa atrakcyjność urokliwych rejonów Podlasia i przyciąga tam coraz więcej turystów.

Na S8 i S61 drogowcy nie zamierzają jednak poprzestać. Cały czas prowadzone są intensywne prace nad wybudowaniem „ekspresówki” S19, która przejęła by rolę północnej obwodnicy Białegostoku i wyprowadziła by ruch w kierunku granicy z Białorusią w Kuźnicy. Zapewniłaby tym samym komfortowy dojazd do stolicy województwa podlaskiego (i dalej „w Polskę”) mieszkańcom takich miejscowości jak Czarna Białostocka czy Sokółka. Jak przedstawia się postęp prac nad drogą S19 koło Białegostoku? Mamy w tej sprawie dobre wiadomości.

Droga ekspresowa S19 (Białystok – Kuźnica). Kiedy nią pojedziemy?

Aktualnie cały fragment S19 od Białegostoku do Kuźnicy wszedł w fazę realizacji, a to oznacza, że jego poszczególne odcinki albo są już w budowie, albo mają przynajmniej wybranych wykonawców. Najwięcej „dzieje się” na odcinku S19 Kuźnica – Sokółka (15,8 km), ponieważ tam na plac budowy już jakiś czas temu wjechały maszyny. Dla fragmentu Czarna Białostocka – Białystok Północ (12,34 km) podpisano umowy z wykonawcą, a w ostatnich dniach udało się to także zrobić dla trzeciego, ostatniego odcinka Sokółka – Czarna Białostocka (24,1 km). Oznacza to, że prace budowlane dla tego ostatniego (po sfinalizowaniu formalności i fazie projektowania) rozpoczną się mniej więcej pod koniec 2025 roku. Ukończenie ich zaplanowano na 2028 rok i wtedy można się spodziewać całkowitej przejezdności trasy S19 Białystok – Kuźnica.

Droga ekspresowa S19 Białystok
Przebieg przyszłej drogi ekspresowej S19 (fot. GDDKiA).

Obwodnica Białegostoku, czyli kumulacja tras S8, S16 i S19

W przyszłości droga S19 połączy się w zachodniej części Białegostoku z istniejącą „ekspresówką” S8 do Warszawy i z planowaną trasą S16 do Ełku. Ominie też największe miasto Podlasia od strony południowo-zachodniej i pobiegnie w kierunku południowym do Bielska Podlaskiego. Na razie nie ma jednak konkretnych terminów dotyczących tego fragmentu obwodnicy Białegostoku, gdyż jest on jeszcze w fazie przygotowawczej. Trwa natomiast budowa S19 w okolicy Bielska Podlaskiego (odcinek Haćki – Bielsk Podlaski Zachód – Boćki – Malewice), stąd oddanie jej kierowcom również się może nastąpić w perspektywie kilku lat.

Polecamy również:

Ile można jechać na drodze ekspresowej?

Czy można holować na drodze ekspresowej?

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji