PoradyPoradyDlaczego wokół szyby są czarne kropki? Pełnią bardzo istotną rolę

Dlaczego wokół szyby są czarne kropki? Pełnią bardzo istotną rolę

W praktycznie każdym samochodzie przednią szybę zdobi czarna ramka z kropkami. Po co są czarne kropki na szybie i jakie mają zastosowanie? Estetyka to tylko jedno z nich.

Niektórych obecnych kierowców być może i w dzieciństwie interesowały charakterystyczne kropki rozlokowane przy czarnej obwódce przedniej szyby, a czasami także wokół mocowania lusterka wstecznego. Jak każda rzecz i rozwiązanie techniczne w samochodzie, nie wzięły się one znikąd i jest im przypisana konkretna rola. Najpierw jednak warto zweryfikować, dlaczego wokół przedniej szyby znajduje się czarna obwódka.

Okalający przednią szybę czarny pas jest tzw. frytą lub fritem, czyli nanoszoną metodą sitodruku, wykonaną z ceramicznej emalii farbą wtapianą w szybę w wysokiej temperaturze. Tworzy ona chropowatą powierzchnię zapewniającą optymalną przyczepność szybie, która do karoserii montowana jest na klej. Taką rolę pełni wewnętrzna strona obwódki, natomiast zewnętrzna chroni klej przed promieniowaniem słonecznym oraz wspomaga trwałość połączenia. Oprócz tego zwyczajnie podnosi estetykę pojazdu, bo gdyby nie czarna obwódka, widzielibyśmy ślady kleju i np. otwory montażowe z zewnątrz pojazdu.

Do czego są kropki na szybie samochodowej?

Biegnący wokół szyby czarny pas nie kończy się liniowo, a stopniowo „zanika”, przekształcając się w coraz mniejsze kropki. Ma to zapobiegać tworzeniu się zniekształceń wywoływanych różnicami temperatury na małej powierzchni szyby, czyli na frycie i obszarze poza nią. Kropki pomagają wobec tego równomiernie rozłożyć temperaturę między szybciej nagrzewającą się powierzchnią (z frytą) i częścią mniej narażoną na działanie temperatury, czyli „czystą” szybą.

Czarne kropki wokół szyby

W niektórych samochodach czarne kropki znajdują się również w okolicach lusterka wstecznego. Tutaj bezpośrednio służą kierowcy, bowiem chronią przed słońcem obszar szyby (widoczny od strony kierującego), którego nie jest w stanie zakryć osłonami przeciwsłonecznymi.

Redakcja poleca:

Co oznacza kolorowa kropka na oponie?

Czy szybę można okleić czarną folią? Grozi za to mandat?

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji