PoradyPoradyDlaczego pasek rozrządu się zrywa? Przyczyny awarii paska rozrządu

Dlaczego pasek rozrządu się zrywa? Przyczyny awarii paska rozrządu

Pęknięcie paska rozrządu oznacza wydatki liczone w tysiącach złotych. Jakie są przyczyny uszkodzenia napędu rozrządu? Wina nie zawsze leży w samym pasku.

Kierowcy przeważnie wiedzą, jakie konsekwencje niesie ze sobą zerwanie paska rozrządu: najczęściej oznacza to, mówiąc wprost, remont głowicy jednostki napędowej. Bywa że koszt takiej operacji zaczyna przekraczać wartość rynkową samochodu, dlatego pod tym względem „pilnują się” i zlecają wymianę zestawu rozrządu zgodnie z zaleceniami producenta. W samochodzie zerwać może się także pasek osprzętu, jednak ta awaria, poza poświęceniem środków na lawetę, nie powinna pochłonąć z portfela więcej niż kilkaset złotych. Pod warunkiem, że nie dojdzie do komplikacji, np. dostania się zerwanego paska klinowego pod napęd rozrządu. Wtedy mamy przysłowiowe „dwie pieczenie na jednym ogniu”.

Nawet jeśli systematycznie pilnujemy terminów wymiany paska rozrządu, nie mamy gwarancji, że napęd nie ulegnie uszkodzeniu. Pasek współpracuje z kilkoma elementami, które również się zużywają i stopniowo powodują poluzowanie, a w końcu zerwanie paska. Warto zaznaczyć, że części wchodzące w skład zestawu paska rozrządu, np. uszczelka dekla, rolka paska, napinacz lub nawet pompa wody nie kosztują wiele, zatem przy prawidłowym zdiagnozowaniu awarii zaoszczędzimy pieniądze, które później przeznaczylibyśmy na holowanie lub naprawę silnika. Szczególnie gdy większość elementów układu rozrządu na swój sposób sygnalizuje (stukami, piskami) konieczność wymiany.

Zerwanie paska rozrządu 12
Do zerwania paska rozrządu mogłoby nie dojść, gdybyśmy na bieżąco monitorowali stan jego zużycia i sprawdzali wszelkie sygnały mogące świadczyć o słabej kondycji któregoś ze współpracujących z nim elementów.

Przyczyny zerwania paska rozrządu

Jednak nie tylko sam pasek ze współpracującymi częściami może się przyczynić do kolizji zaworów z tłokami. Poznajmy najczęstsze powody awarii napędu rozrządu lub osprzętu.

1. Zużycie paska rozrządu

Wykonany z gumy pasek nie jest wieczny: guma z czasem parcieje, wyciąga się też wewnętrzny oplot. Zwlekanie z wymianą zużytego paska lub nawet brak okresowych kontroli we własnym zakresie skutkuje w końcu zerwaniem zmęczonego materiału. Nad wymianą warto pomyśleć, gdy już „gołym okiem” widać ubytki albo pęknięcia na pasku.

Zerwanie paska rozrządu2. Ciało obce pod paskiem

Przez nieszczelną obudowę rozrządu (lub poprzez brak osłony silnika) do napędu przedostają się różne niepożądane elementy (plastik, kamienie, piasek). Trafiają pod ząbki lub rowki ściśle naciągniętego paska rozrządu, diametralnie obniżając jego trwałość. Czasami zdarza się, że dostaje się pod niego fragment uszkodzonego paska klinowego.

Zerwanie paska rozrządu

3. Usterka łożyska rolki

Niezależnie od rodzaju paska (rozrządu, osprzętu), typowym objawem zużycia łożyska rolki jest charakterystyczne wycie nasilające się wraz ze zwiększeniem obrotów silnika. Absolutnie nie bagatelizujmy tych wyraźnych symptomów rychłej awarii elementu.

Zerwanie paska rozrządu 03

4. Wycieki oleju

Paski są bardzo wrażliwe na olej, a ten trafia do nich poprzez nieszczelności dekla rozrządu, pokrywy zaworów lub zużyte uszczelniacze. Po zlikwidowaniu wycieków należy zatem wymienić również pasek rozrządu.

Zerwanie paska rozrządu 08

5. Zużycie bieżni rolki

Jeśli wykonana z tworzywa sztucznego powierzchnia rolki ulegnie wytarciu, poruszający się po niej pasek w końcu ześlizgnie się z niej i zerwie. Wytartą rolkę trzeba wymienić nawet jeśli jej łożysko pozostało w pełni sprawne.

Zerwanie paska rozrządu 046. Usterka pompy wody

Pojawiające się na osi pompy luzy powodują zwiększenie oporów pracy i zsuwanie się paska z koła zębatego, pogarszając jego trwałość. Jeśli pompa całkowicie się zablokuje, pasek zrywa się od razu.

Zerwanie paska rozrządu 027. Awaria napinacza rozrządu

Napinacz ma za zadanie utrzymać prawidłowy naciąg paska rozrządu lub osprzętu. Stosuje się napinacze ręczne lub automatyczne. Zepsuty napinacz zmniejsza naciąg paska, co, w zależności od jego typu, ma różne konsekwencje. Poluzowany pasek klinowy wydaje charakterystyczne piski na chwilę od uruchomienia silnika, z kolei niewłaściwie naciągnięty pasek rozrządu może przeskoczyć na kole zębatym, powodując kolizję tłoków z zaworami.

Zerwanie paska rozrządu 068. Zużycie sprzęgła alternatora

Wskutek usterki sprzęgła jednokierunkowego w kole pasowym alternatora pasek zostaje narażony na gwałtowne naprężenia skracające jego żywotność. Awarię sygnalizują stuki z okolic alternatora.

Zerwanie paska rozrządu 059. Usterka kompresora klimatyzacji

Niesprawny kompresor pracuje z dużym oporem na kole pasowym, przegrzewając pasek i prowadząc ostatecznie do szybkiego zerwania. Brak interwencji skutkuje również całkowitym zatarciem kompresora klimatyzacji.

Zerwanie paska rozrządu 13

Polecamy także:

Jak zmniejszyć ryzyko zerwania paska rozrządu? Wystarczy kilka prostych kroków

Za co odpowiada rozrząd? Jakie są rodzaje napędu rozrządu?

***
Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na GOOGLE NEWS

1 KOMENTARZ

  1. Wiem, że to bardzo niekulturalne, ale tytuł artykułu mogłby brzmięć:

    Dlaczego pasek rozrządu lubi jebnąć?

    Pozdrawiam wszystkich fanów i redaktorów tego wspaniałego portalu.

    Zbyszek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji