PoradyPoradyDlaczego kierunkowskaz szybko miga? Lepiej tego nie lekceważyć!

Dlaczego kierunkowskaz szybko miga? Lepiej tego nie lekceważyć!

Zauważalna zmiana tempa pracy kierunkowskazu bywa dla kierowcy zaskakująca. Niewiele osób wie, że za tym dziwnym zachowaniem kryje się jednak ważny komunikat. Sprawdź, dlaczego kierunkowskaz w aucie szybko miga.

Awarię oświetlenia auta nie zawsze łatwo jest zauważyć. Gdy przepaleniu ulega jedna z żarówek w przednich reflektorach, zazwyczaj dostrzeżemy usterkę w węższym niż zazwyczaj strumieniu światła emitowanego przez nasz samochód. Zadanie to nietrudne będzie szczególnie po zmroku, ale i za dnia działanie lamp przednich możemy sprawdzić np. podczas stania w korku, obserwując odbicie świateł na karoserii poprzedzającego nas pojazdu.

Nieco inaczej wygląda sytuacja chociażby z tylnym oświetleniem. O jego awarii kierowca może nie być świadomy przez długi czas – a to prosta droga do spowodowania wielu niebezpiecznych sytuacji na drodze. Nieraz w nietypowy tryb pracy wpada również kierunkowskaz, który zaczyna migać znacznie szybciej niż dotychczas. Tego rodzaju usterki zazwyczaj trudno nie odnotować, jako że włączonemu kierunkowskazowi towarzyszą mrugające szybko na desce rozdzielczej strzałki i charakterystyczny dźwięk. Zjawisko wśród wielu zmotoryzowanych wywołuje konsternacje i jak się okazuje… całkiem słusznie!

Kierunkowskaz szybko miga – przyczyny awarii

Kierunkowskaz, który miga w tempie znacznie szybszym niż dotychczas, to często celowy zabieg producenta mający informować kierowcę o problemie ze światłami., zwłaszcza jeśli przydarzył się on w samochodzie starszej daty. Nowoczesne samochody stosują ostrzeżenie w postaci komunikatu wyświetlającego się na komputerze pokładowym, kontrolki czy też specjalnej grafiki pojawiającej się między zegarami lub na ekranie głównym.

Przyczyna szybko migającego kierunkowskazu leży najczęściej w przepalonej jego żarówce. Najczęściej usterkę można usunąć samodzielnie w kilka chwil. Chcąc odnaleźć dokładną lokalizację problemu należy zwrócić uwagę, po której stronie kontrolka na tablicy rozdzielczej miga w przyspieszonym tempie. Następnie sprawdźmy wszystkie żarówki kierunkowskazów po tej samej stronie auta – prawdopodobnie któraś z nich będzie wymagała wymiany. W przypadku starszych, wciąż popularnych modeli samochodów, własnoręczny demontaż klosza oraz wymiana przepalonej żarówki nie powinny ani przysporzyć większych problemów, ani zająć wiele czasu.

Jakie żarówki pasują do popularnych modeli samochodów?

Niestety, czasami awaria okazuje się mieć nieco inne podłoże. Jeśli wymiana żarówek nie przynosi spodziewanego efektu, problemem może być uszkodzony przekaźnik kierunkowskazów. Element ten odpowiada za przemianę prądu stałego w impulsy, a więc powoduje właśnie miganie kierunkowskazów. Zdarza się, że przerywnik wystarczy wyjąć i z powrotem włożyć na miejsce, ale zazwyczaj niezbędna okazuje się wymiana. Koszt przekaźnika w zależności od modelu auta waha się od kilkunastu do nawet ponad 100 złotych, najczęściej jednak nie będzie to więcej niż 30-40 zł.

A co, jeśli zjawisko migającego szybko kierunkowskazu wystąpiło bezpośrednio po wymianie żarówki w którejś z lamp na nową? Wbrew pozorom, to również jest możliwe – szczególnie jeśli właściciel auta zdecydował się na zakup żarówki typu LED, charakteryzującej się niższym oporem elektrycznym. Problem powstaje, gdy przekaźnik kierunkowskazów wyczuwa zmianę w oporze i odbiera to jako przepalenie się żarówki. W tej sytuacji również pomoże wymiana przekaźnika. Ważne jednak, by nowy przerywnik dostosowany był do pracy z oświetleniem LED-owym, inaczej problem będzie powracał lub w ogóle nie zniknie.

Kierunkowskaz LED
Zmiana żarówek na LED-owe również może rodzić problemy z szybko migającymi kierunkowskazami.

To jednak wciąż nie wszystko. Nieraz problemy z kierunkowskazami mogą być spowodowane przez słabą masę przy żarówce albo szwankujący styk. Pamiętajmy zatem, że same żarówki i przerywnik to nie wszystko. Jeśli podejrzewamy tego rodzaju problem z elektryką, przed wymianą żarówek i przekaźnika kierunkowskazów warto również sprawdzić przewody przenoszące prąd oraz gniazda żarówek. Być może unikniemy dzięki temu dodatkowych wydatków.

Polecamy również:

Jak dbać o prawidłowe oświetlenie auta zimą?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

3 KOMENTARZE

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji