Dieta w delegacji

Z podróżami służbowymi wiążą się dodatkowe koszty, które musi pokryć pracodawca. Właśnie w takim celu wypłacane są diety krajowe. Jakie stawki obecnie obowiązują i kiedy są wypłacane?

Stawki diet krajowych w 2022 roku

Pracownicy, którzy muszą udać się w podróż służbową, otrzymają taką samą dietę jak w poprzednich latach. Warto wspomnieć, że wysokość diet jest niezmienna od 2013 roku.

  • 30 złotych wynosi pełna dieta,
  • 45 złotych (pełna dieta + ryczałt za nocleg),
  • 6 złotych (20% pełnej diety, ryczałt za dojazdy).

Trzeba zaznaczyć, że jeśli wyjazd trwa mniej niż 8 godzin, to dieta pracownikowi nie przysługuje. Kiedy podróż trwa od 8 do 12 godzin, to pracownik otrzymuje połowę pełnej diety. Cała dieta jest wypłacana pracownikowi, jeżeli wyjazd trwa co najmniej 12 godzin.

Kiedy pracodawca nie musi płacić pracownikowi diety?

Jeśli pracownik przebywa w delegacji, ale pracodawca zapewnił mu całodzienne wyżywienie, to dieta nie jest wypłacana. Jednak kiedy pracodawca gwarantuje pracownikowi w podróży służbowej tylko konkretny posiłek, np. obiad, to dieta jest pomniejszona o odpowiednią wysokość. W przypadku zapewnienia tylko śniadania, dieta jest zmniejszona o 25% diety. Jeśli pracodawca gwarantuje obiad, to dieta zmniejsza się o 50%. Natomiast zapewnionej kolacji – także o 25%

Pracodawca również nie musi wypłacać diety pracownikowi, jeśli celem jego podróży służbowej jest miejsce, w którym na co dzień mieszka lub przebywa.

Jak wylicza się łączną kwotę diety? Konkretny przykład

Załóżmy, że pracownik wyruszył w 5-dniową delegację, która rozpoczęła się w poniedziałek o 8 rano, a skończyła w piątek o tej samej godzinie. Podczas tego wyjazdu przebywał w hotelu przez 4 noce i 2 razy korzystał z komunikacji miejskiej.

Pracownik przebywał zatem pełne 5 dni w podróży służbowej, za które należy mu się pełna dieta pomnożona o tę liczbę, czyli 150 złotych. Dodatkowo pracownikowi przysługuje ryczałt za 4 noce (4×45), więc otrzyma kolejne 180 złotych. Delegowany skorzystał również 2 razy z miejscowej komunikacji, zatem otrzyma też 12 złotych (2×6). W sumie pracownikowi powinna zostać wypłacona dieta na kwotę 342 złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj