kontrola drogowa

Pojazdy w złym stanie technicznym są zmorą polskich dróg. Inspektorzy ITD prowadzą kontrole mające na celu wyłapanie niesprawnych aut. Przy okazji badają też zadymienie spalin.

Akcja ITD prowadzona na głównych szlakach komunikacyjnych województwa mazowieckiego była ukierunkowana na sprawdzenie stanu technicznego ciężarówek i busów oraz wycofanie z ruchu tych pojazdów, które zagrażają bezpieczeństwu i zanieczyszczają środowisko.

ITD kontrola
Kontrolując stan techniczny pojazdów inspektorzy ITD coraz częściej sprawdzają zadymienie spalin. Wyniki nie zawsze są złe.

Tylko w jednym samochodzie ciężarowych wykryto usterkę, która była podstawą do zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Pojazd miał nieszczelny układ pneumatyczny, który odpowiada m.in. za hamowanie. Inspektorzy zatrzymali też 3 dowody rejestracyjne busów. W pojazdach tych stwierdzili nadmiernie zużyte stabilizatory zawieszenia tylnej osi, niesprawny hamulec postojowy i pęknięty klosz lampy. Z dalszej jazdy wycofane zostały też 4 samochody dostawcze o DMC do 3,5 tony z powodu przekroczenia ich ładowności. W tym przypadku kierowców ukarano również mandatami karnymi.

NASZ SKLEP

Redakcja poleca: Mandat za korzystanie z Yanosika? To możliwe!

Z wykorzystaniem dymomierza skontrolowano 48 pojazdów (30 ciężarówek i 18 busów o DMC do 3,5 tony). W żadnym z zatrzymanych i skontrolowanych pojazdów inspektorzy ITD nie stwierdzili przekroczenia dozwolonych norm zadymienia spalin.

1 KOMENTARZ

  1. Słusznie. Składu chemicznego spalin z jakiegoś tajemniczego powodu nie kontroluje się podczas badań technicznych, a usunięcie z użytkowania samochodów, których właściciele nie dbają o stan silnika i układu wydechowego, jest koniecznością. Stawką jest nasze zdrowie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj