Volkswagen Touareg V8 TDI

Wygląda na to, że Volkswagen wyszedł już z kryzysu wywołanego aferą „Dieselgate”. Zaskakujące wyniki pomiaru emisji spalin w nowym Touaregu V8 TDI.

We wrześniu 2015 r. światem motoryzacji wstrząsnęła tzw. afera Dieselgate. Wówczas okazało się, że niemiecki koncern wyposażał swoje samochody w oprogramowanie, pozwalające zaniżać wyniki pomiarów emisji spalin podczas testów homologacyjnych. W rzeczywistych warunkach drogowych z rur wydechowych aut grupy Volkswagena wydobywało się znacznie więcej szkodliwych substancji niż wynikało to z oficjalnych danych. Cała sprawa zakończyła się dla koncernu koniecznością wypłaty gigantycznych odszkodowań na rzecz klientów, którzy zostali wprowadzeni w błąd. Polski Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na Volkswagena z tego tytułu karę w wysokości ponad 120 milionów złotych.

Czytaj takze Toyota Yaris, Renaul Clio, Honda Jazz

Jednak dla niemieckiego producenta to już przeszłość, od której odcina się grubą kreską. Ostatnio Volkswagen pochwalił się, że jego topowy SUV – model Touareg z 4-litrowym, wysokoprężnym silnikiem V8 pod maską, w niezależnych testach wykazał się aż o 75% niższą emisją szkodliwych tlenków azotu niż dopuszcza norma Euro 6.

Pomiarów dokonano zgodnie z najnowszą procedurą RDE (Real Driving Emissions), w ramach której sprawdza się emisję spalin w rzeczywistym ruchu drogowym. Niezależna organizacja Emissions Analytics przeprowadziła w sumie trzy próby w trzech niemieckich landach: Dolnej Saksonii (o stosunkowo płaskim terenie) oraz Badenii-Wirtembergii i Bawarii (bardziej zróżnicowanych topograficznie).

Volkswagen Touareg V8 TDI
Touareg to obecnie jedyny model Volkswagena z silnikiem V8 pod maską.

Podczas testów w Dolnej Saksonii 422-konny Volkswagen Touareg V8 TDI wyemitował 10 mg NOx na każdy przejechany kilometr, w Badenii-Wirtembergii – 20 mg/km, a w Bawarii – 13 mg/km. Daje to średnią ok. 14 mg/km, czyli prawie 6 razy mniej niż dopuszczalny limit. W przypadku aktualnie obowiązującej normy Euro 6 maksymalna emisja tlenków azotu wynosi 80 mg/km.

Redakcja poleca:

Volkswagen Touareg 4.0 V8 TDI – test

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here