Dacia Jogger Hybrid

To już pewne: Dacia Jogger otrzyma 140-konny napęd hybrydowy, który tchnie w ten rodzinny model nieco dynamiki. Kiedy Dacia Jogger Hybrid pojawi się w salonach?

Dzieje się w Dacii. Mający rumuńskie korzenie producent tanich aut nie próżnuje i jest właśnie w trakcie gruntownej modernizacji całej gamy modelowej, która otrzyma nowe logo ze stylizowanymi literami D i C. Odświeżenie seryjnie produkowanych modeli było też idealną okazją do pokazania koncepcyjnego pojazdu Manifesto, czyli swego rodzaju „nośnika” technologii, które w przyszłości będą wdrażane w samochodach Dacii.

Dacia Jogger Hybrid
Stoisko Dacii na Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Paryżu (fot. Dacia)

Zarówno Manifesto, jak i cała gama modelowa z nowym logo zostały zaprezentowane we wrześniu na evencie Dacia Brand Manifesto. Producent pokazał je również na Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Paryżu. Na stoisku Dacii znalazł się jeszcze jeden model mogący nieźle namieszać w europejskich statystykach sprzedaży, w tym także w Polsce. Mowa o zapowiadanym już wcześniej Joggerze Hybrid. Wspomagany „prądem” napęd w najnowszym seryjnym aucie tego producenta ma przynieść szereg korzyści. Po pierwsze, przyczynić się do wzrostu udziału samochodów zelektryfikowanych w gamie Dacii, tym samym wpisując się w proekologiczne założenia marki na najbliższe lata. Po drugie, skorzystają na tym użytkownicy, bowiem układ hybrydowy będzie znacznie mocniejszy od dotychczas dostępnych jednostek benzynowych. Zapowiada się również, że nawet… oszczędniejszy.

Dacia Jogger Hybrid

Dacia Jogger Hybrid – co pod maską?

Hybrydowy zespół napędowy nie jest dziełem inżynierów Dacii, a projektem Grupy Renault stosowanym m.in. w modelach Renault (np. Arkana E-Tech), Nissana (np. Juke Hybrid) i Mitsubishi (trafi do nowej generacji ASX-a). Opiera się na benzynowym silniku wolnossącym 1.6 (94 KM, 148 Nm) wspomaganym 49-konnym motorem elektrycznym (205 Nm) zasilanym baterią 1,2 kWh. Konstrukcja przewiduje także obecność drugiego silnika „na prąd” pełniącego rolę prądnicy i rozrusznika (20 KM, 50 Nm) oraz synchronizatora tzw. kłowej skrzyni biegów, posiadającej aż 15 kombinacji przełożeń (cztery w napędzie spalinowym i dwa w napędzie elektrycznym).

Dacia Jogger Hybrid – kiedy trafi do Polski?

Moc systemową Dacii Jogger Hybrid oszacowano na ok. 140 KM, czyli tyle co chociażby w Renault Clio E-Tech. Na dokładną specyfikację techniczną tego modelu trzeba jednak poczekać, podobnie jak na ceny hybrydowego Joggera na polskim rynku. Przyjmowanie zamówień na ten samochód ruszy na początku przyszłego roku, natomiast auta trafią do salonów wiosną 2023 roku.

Polecamy także:

Nasz test Dacii Jogger

Manifesto – przełomowy koncept Dacii. Czy dokona rewolucji w gamie?

Dacia Jogger Hybrid

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj