Dacia Duster II

W ubiegłym roku Dacia Duster była najpopularniejszym nowym autem wśród klientów indywidualnych. Teraz rumuński SUV będzie dostępny z fabryczną instalacją LPG.

Na trwającym właśnie salonie samochodowym w Brukseli Dacia pokazała jednostkę TCe 100 LPG, która jest przystosowana do pracy na dwóch rodzajach paliwa – benzynie oraz gazie LPG. Nowy silnik zadebiutował pod maską Dustera, ale trafi także do innych modeli: Sandero, Sandero Stepway, Logan i Logan MCV.

Dopłata względem benzynowej wersji TCe 100 będzie wynosiła tylko 1000 zł. To prawdziwa okazja jak na auto wyposażone w fabryczną instalację LPG. Dodatkowym atutem jest objęcie układu zasilania gazem pełną gwarancją producenta (do 3 lat lub 100 000 km). Z komunikatu prasowego dowiedzieliśmy się również, że zbiornik LPG jest zamontowany w miejscu koła zapasowego, dzięki czemu nie ogranicza pojemności bagażnika. Dla większego bezpieczeństwa, instalacja posiada zawór odcinający, układ ograniczający napełnienie zbiornika do 80%, ogranicznik przepływu, elektrozawór i zawór bezpieczeństwa.

Zobacz również: Te nowe auta kupowali Polacy w 2019 roku

Dacia Duster TCe 100 LPG – dane techniczne, moc, zasięg

Zasilanego gazem Dustera napędza 3-cylindrowa, turbodoładowana jednostka o pojemności 1,0 l, rozwijający moc 100 KM i 170 Nm momentu obrotowego. Podobnie jak w benzynowej odmianie TCe 100 napęd trafia na przednie koła za pośrednictwem 5-biegowej manualnej skrzyni.

Z informacji rumuńskiego producenta wynika, że podczas jazdy na LPG silnik emituje ok. 10% mniej CO2 niż pracując na benzynie. Pomimo wyższego spalania gazu, koszt przejechania 1 km jest niższy nawet o 30% w porównaniu do aut benzynowych i o 8% w porównaniu do aut wysokoprężnych. Z kolei dzięki wykorzystaniu dwóch rodzajów paliwa łączny zasięg Dustera TCE 100 LPG przekracza 1000 km.

Zachęcamy do przeczytania naszego najnowszego testu Dacii Duster:

Dacia Duster 1.3 TCe 150 4WD – test

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj