Test środków do czyszczenia kokpitu

Na rynków dostępnych jest wiele preparatów do czyszczenia deski rozdzielczej. Przestawiamy test 7 środków do czyszczenia kokpitu. Który z nich jest najlepszy?

Oceń kosmetyki samochodowe w programie Wybór Kierowców

Sprawdzeniem działania siedmiu różnych środków do pielęgnacji kokpitu zajęła się niemiecka organizacja GTU. Przetestowała preparaty w swoim laboratorium na identycznej, specjalnie przygotowanej, umieszczonej wcześniej w komorze klimatycznej desce rozdzielczej. Środki oceniano nie tylko pod kątem skuteczności usuwania zabrudzeń (typu kurz, długopis, sok, cola), ale i łatwości aplikacji, oddziaływaniu na kolor, uzyskany połysk, właściwości antystatycznych i innych kategorii, do wglądu w poniższej tabeli.

Test środków do czyszczenia kokpitu

Wszystkie środki czystości zaliczyły test i są godne polecenia. Żaden z nich nie pozostawił zabrudzenia – w najtrudniejszych przypadkach (np. plama z zaschniętego mleka) potrzebna była dodatkowa aplikacja lub dłuższe docieranie. Przetestowane produkty nie odbarwiają deski rozdzielczej, nie pozostawiają smug, a także skutecznie blokują osiadanie kurzu przez dobre właściwości antystatyczne. Nie uszkadzają też innych materiałów we wnętrzu, typu skóra, guma lub materiał.

Kupując preparat do czyszczenia nie warto sugerować się ceną – najdroższy (ale też sprzedawany w największym opakowaniu) Merguiar’s zajął dopiero piąte miejsce i przeciętnie wypadł w obu kategoriach. Lepszy od niego był nawet środek marki Sonax, kosztujący ponad trzy razy mniej. Ostatnie miejsce zajął Liqui Moly. Nie oznacza to jednak, że nie jest produktem godnym polecenia.

Najlepsze preparaty do czyszczenia deski rozdzielczej

1

Caramba Cockpit-Spray Fresh

Caramba Cockpit-Spray Fresh

Test wygrał, choć nieznacznie, preparat marki Caramba. Mimo że nie zwyciężył ani w kategorii aplikacji, ani efektu czyszczenia, najlepiej oceniono go przy wpływie na różne powierzchnie w aucie. Środek kosztuje 30 złotych i jako jedyny jest w konsystencji pianki.

 

2

ArmorAll Protectant Semi-Matt

ArmorAll Protectant Semi-MattArmorAll przegrał ze zwycięzcą tylko o jeden punkt. Spośród wszystkich preparatów daje najlepszy efekt czyszczenia i dobrze chroni przed promieniami UV. Środek o konsystencji płynnej kosztuje 30 złotych, ale dostarczany jest w mniejszym opakowaniu o pojemności 300 ml.

 

3

Nigrin Cockpit Spray

Ostatnie miejsce na podium zajmuje Nigrin. Chwalony jest za łatwości aplikacji – najłatwiej się go dozuje i zapewnia dużą wydajność, chociaż wydziela niezbyt przyjemny zapach. Dobrze czyści, ale mniej skutecznie od pierwszej dwójki. Nisko też oceniono jego wpływ na inne powierzchnie. Zaletą jest cena – 15 złotych za 400 ml sprayu.

Uproszczona tabela testowa

 PreparatAplikacjaCzyszczenieWpływ na różne materiałyWynikCena
Caramba Cockpit-Spray FreshCaramba Cockpit-Spray Fresh602676038730 zł
ArmorAll Protectant Semi-MattArmorAll Protectant Semi-Matt572725738630 zł
Nigrin Cockpit SprayNigrin Cockpit Spray662595137615 zł
Sonax Cockpit SpraySonax Cockpit Spray572515736515 zł
Merguiar's Quick Interior Detailer CleanerMerguiar's Quick Interior Detailer Cleaner422626036450 zł
Audi CockpitAudi Cockpit572554836033 zł
Liqui Moly Cockpit PfiegeLiqui Moly Cockpit Pfiege572475435825 zł

Szczegółowe wyniki testu

Środki do czyszczenia kokpitu - szczegółowe wyniki
Środki do czyszczenia kokpitu – szczegółowe wyniki testu GTU