Jak wysiadać z samochodu

Nawet pozornie prosta czynność jak wysiadanie z auta może stać się przyczyną wielu niebezpiecznych sytuacji. Dowiedz się, o czym pamiętać, otwierając drzwi do samochodu.

Wraz z nadejściem wiosny i pojawieniem się wyższych temperatur, na drogi masowo zaczynają wyjeżdżać amatorzy jednośladów. Okres ten stanowi również początek sezonu rowerowego. Niestety, ma to swoje odzwierciedlenie w policyjnych statystykach dotyczących zdarzeń drogowych. Tylko w 2021 roku miało miejsce ponad 1700 wypadków spowodowanych przez kierowców samochodów osobowych, w których ucierpiały osoby poruszające się na rowerze. Warto mieć na uwadze, że do niebezpiecznych sytuacji dochodzi nawet po zaparkowaniu auta. Jeśli wysiadając z pojazdu podróżujące nim osoby nie zachowają należytej ostrożności, może się to skończyć uderzeniem drzwiami w nadjeżdżającego rowerzystę.

NASZ SKLEP

Jak otwierać drzwi auta, by nie uderzyć nimi rowerzysty/motocyklisty?

Odpowiedzią na zagrożenie związane z nieuważnym wysiadaniem z samochodu jest metoda „Dutch Reach”, już od kilkudziesięciu lat wykorzystywana w Holandii. Głównym założeniem konceptu jest otwieranie drzwi samochodu tą ręką, która jest bardziej oddalona od drzwi. Kierowca powinien zatem wykorzystywać prawą rękę, a pasażerowie zajmujący miejsca po przeciwnej stronie pojazdu – lewą rękę. Stosowanie tej metody wymusza od wysiadającego obrócenie tułowia jeszcze przed otwarciem drzwi od auta. Wraz z ciałem obraca się także głowa, co zwiększa pole widzenia i ułatwia spojrzenie się nie tylko w lusterko, ale także przez ramię. Dzięki temu istnieje większe prawdopodobieństwo, że nawet podczas chwili nieuwagi dużo szybciej spostrzeżemy nadjeżdżającego rowerzystę. Przyswojenie tej zasady może zatem przynieść wymierne korzyści w postaci poprawy bezpieczeństwa.

Metoda „Dutch Reach” wciąż nie jest powszechnie znana w Polsce, mimo wzrostu popularności transportu rowerowego w ostatnich latach. Warto stosować to rozwiązanie, ponieważ w ten sposób minimalizujemy ryzyko uderzenia rowerzysty drzwiami czy zepchnięcia go z roweru – tłumaczy Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

W uważnym wysiadaniu z auta kierowcę oraz pasażerów mogą również wspomagać najnowsze technologie. Ze wsparcia funkcji bezpiecznego wysiadania (OSE) skorzystają użytkownicy elektrycznego Renault Megane E-Tech. System ostrzega osoby otwierające drzwi o zbliżającym się pojeździe i dzięki temu pozwala zapobiegać groźnym zdarzeniom, jak np. uderzenie przez rowerzystę w drzwi samochodu.

Redakcja poleca:

Kiedy najczęściej dochodzi do wypadków drogowych?

Czy za jazdę po pijanemu na rowerze można stracić prawo jazdy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj