Uruchamianie BMW po 5 latach

Wielu kierowców twierdzi, że długotrwały postój jest znacznie bardziej szkodliwy dla auta niż intensywna eksploatacja. Czy 5 lat bezruchu zepsuło BMW serii 7?

Po świecie motoryzacji krąży wiele mitów i legend – chociażby na temat awaryjności włoskich czy francuskich samochodów, doskonałej jakości niemieckich paliw i nienagannym stanie tamtejszych dróg.

Od lat pokutuje też przeświadczenie, że długotrwały postój jest bardzo szkodliwy dla pojazdów. Czy jest w tym ziarno prawdy? Zapewne, ale trzeba pamiętać, że bardzo często w kąt są odstawiane auta, którym już wcześniej coś dolegało, a nierzadko wymagały poważnych inwestycji. Mało kto „porzuca” bowiem w pełni sprawny samochód. Nikt też nie przeprowadzał eksperymentu z udziałem dwóch identycznych aut – jednym eksploatowany, a drugim stojącym w bezruchu.

Redakcja poleca: Uwaga na długi postój – co się psuje, gdy samochód stoi

Z tego powodu „wskrzeszanie” stojących od lat samochodów jest źródłem wielu emocji. W Niemczech ostatnio przywrócono do życia BMW serii 7 z silnikiem V12. Żeby operacja nie zakończyła się poważnym uszkodzeniem elementów pojazdu, rozruch poprzedzono bazową inspekcją techniczną, w ramach której wymieniono m.in. olej.

Czy potężne V12 ponowiło pracę bez zbędnych grymasów? Sprawdźcie sami na filmie!

Oczywiście nie należy też z góry zakładać, że postój zupełnie nie da się we znaki pojazdowi. Jeżeli miał on zbyt słabo napompowane koła i nie był przetaczany, bardzo prawdopodobna jest deformacja opon. Typowe jest też „zastanie się”, a nawet zapieczenie ruchomych elementów układu hamulcowego. Dużych szkód mogą dokonać zwierzęta, które zalęgną się w zakamarkach pojazdu – często są to myszy, które niszczą przewody elektryczne i wodne. Jeżeli akumulator nie był doładowywany i doszło do jego głębokiego rozładowania, konieczna może okazać się jego wymiana.

Źródło: Youtube.com/M539 Restorations

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj