Zaawansowany system jazdy autonomicznej stara się wyręczyć kierowcę w prowadzeniu samochodu. Jednak czy w niebezpiecznej sytuacji komputer zareaguje szybciej od człowieka?

Autopilot to rozwiązanie, które znajdziemy w autach Tesli. W pewnym uproszczeniu można stwierdzić, że to bardziej rozbudowana funkcja aktywnego tempomatu. W przeciwieństwie do systemów stosowanych przez konkurencję, Autopilot w Tesli nie wymaga od kierowcy zaangażowania – nie musimy nawet trzymać rąk na kierownicy. To jest właśnie 3. poziom jazdy autonomicznej.

Poziomy jazdy autonomicznej – co oznaczają?

Autopilot potrafi rozpoznawać typy mijanych pojazdów (motocykle, auta osobowe, ciężarówki) oraz bardzo dobrze odczytuje zarówno pasy ruchu, jak i mijane znaki, nie gubiąc się przy tym nawet w mieście. Podczas prezentacji tego rozwiązania, Elon Musk zapewniał, że kierowca znajduje się w samochodzie „tylko ze względów prawnych”, ponieważ zaawansowany komputer jest w stanie w pełni zastąpić człowieka za kierownicą auta, zapewniając przy tym wysoki poziom bezpieczeństwa.

Na zlecenie brytyjskiej firmy Select Car Leasing powstał prosty symulator, dzięki któremu możemy sprawdzić, jak wypada nasz czas reakcji w porównaniu z Autopilotem. Choć Elon Musk nie podał nigdy oficjalnych danych, eksperci ustalili, że komputer w Tesli reaguje na niebezpieczną sytuację drogową w ciągu zaledwie 300 milisekund (0,3 sekundy). Potraficie pobić ten czas?

Tesla Reaction Game

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here