Części zamienne do aut nieistniejących marek 06

Po polskich ulicach wciąż jeździ wiele samochodów, których produkcja już dawno dobiegła końca. Czy do takich aut, często nieistniejących już marek, jest szansa kupna podstawowych części zamiennych?

Jednym z podstawowych kryteriów branych pod uwagę podczas kupna używanego samochodu jest dostępność części zamiennych. Nie od dziś wiadomo, że na zakupie auta wydatki się nie kończą: poza opłatami może on wymagać interwencji mechanicznych. Znalezienie warsztatu, który podejmie się napraw, raczej nie przysporzy trudności w przypadku doprowadzenia do pełnej sprawności samochodu prostego konstrukcyjnie. Czasochłonne może się za to okazać zgromadzenie potrzebnych części zamiennych.

NASZ SKLEP

W przypadku modeli aktualnie produkowanych albo bardzo popularnych nie musimy się o to obawiać: podzespoły można zwykle zamówić w największych hurtowniach motoryzacyjnych przez Internet albo zlecić to mechanikowi przy okazji odstawienia samochodu do warsztatu lub poprosić o to w lokalnym sklepie motoryzacyjnym. Kłopoty mogą się pojawić, gdy na nasz celownik obierzemy auto, którego produkcja już dawno się zakończyła albo trwała bardzo krótko. Przykład: Saab 9-5 drugiej generacji, wytwarzany zaledwie przez rok. Od upadku marki minęło co prawda 8 lat, ale dostać do niego elementy blacharskie to nie lada sztuka. Paradoksalnie, dużo łatwiej zdobyć je do starszych Saabów.

Postanowiliśmy sprawdzić, czy do samochodów marek obecnie nieistniejących na polskim rynku można dostać najpotrzebniejsze części zamienne. Skupiliśmy się na elementach mechanicznych i blacharskich, nowych oraz używanych. Przyjrzeliśmy się także ich cenom. Wykorzystaliśmy w tym celu liczbę ofert części samochodowych z serwisu Allegro.pl. Wytypowaliśmy 10 marek, których auta wciąż można spotkać na polskich ulicach. Do każdej z nich przypisaliśmy reprezentacyjny model lub, w przypadku zauważonych różnic, dwa modele.

Chrysler

Kiedyś bardzo popularna u nas marka za sprawą przestronnych, wygodnych Voyagerów i nietypowych modeli, które się u nas przyjęły, np. stylizowany na retro PT Cruiser. Pomimo wycofania marki z Europy w 2011 r. (od tego czasu samochody Chryslera sprzedawano jako Lancie), dostępność części zamiennych jest zaskakująco dobra. Nie brakuje nowych zamienników i używanych podzespołów, także blacharskich.

ModelChrysler VoyagerChrysler PT Cruiser
Liczba części na Allegro43 46114 825
Dostępność części 4/6  5/6 
Ceny części 5/6  5/6 

Tata

Wybrane samochody indyjskiego giganta motoryzacyjnego sprzedawano w Polsce w latach 2008-2011. Do sprzedaży trafił m.in. miejski Tata Indica, SUV Safari oraz pick-up Xenon. Niestety, do nielicznych jeżdżących aut ciężko obecnie dostać części zamienne: przeważają używane (głównie blacharskie) elementy w kiepskim stanie. O mechaniczne jest niestety bardzo trudno.

ModelTata IndicaTata Safari
Liczba części na Allegro1093771
Dostępność części 1/6  1/6 
Ceny części 3/6  3/6 

Daihatsu

Mimo że w Polsce to dość egzotyczna marka, po ulicach wciąż jeździ sporo miejskich Daihatsu Sirion lub Cuore. Przeważnie pochodzą z importu od naszych zachodnich sąsiadów (marka była dostępna w Niemczech do 2013 r.). To przekłada się na zaplecze części zamiennych: w porównaniu z Tatą jest ich wręcz mnóstwo. Bez większych problemów kupimy nowy osprzęt silnika, części układu hamulcowego lub zawieszenia, a nawet używane elementy nadwozia.

ModelDaihatsu Sirion
Liczba części na Allegro6140
Dostępność części 3/6 
Ceny części 4/6 
Daihatsu Sirion
Na zdjęciu: druga generacja Daihatsu Siriona z lat 2004-2010. Auto dostępne było również w automatyczną skrzynią biegów.

Lancia

Do większości Lancii, w tym do bazującej na Fiacie Bravo najnowszej Delty, o mechaniczne części nie trzeba się martwić: w przypadku Delty więcej czasu trzeba będzie poświęcić na poszukiwania elementów blacharskich. Z nietypowymi modelami, np. limuzyną Thesis, jest znacznie gorzej. Niektórych podzespołów w ogóle nie da się kupić, a stan używanych odpowiedników pozostawia wiele do życzenia.

ModelLancia DeltaLancia Thesis
Liczba części na Allegro16 6754804
Dostępność części 5/6  2/6 
Ceny części 5/6  2/6 

Daewoo

W latach 90. samochody Daewoo dosłownie zalewały polskie ulice. Do dziś przetrwało ich o wiele mniej, ale używane Matizy, Lanosy lub Nubiry wciąż mają „wzięcie” w kategorii jak najtańszego środka transportu. Nie bez powodu – serwisowanie aut Daewoo nie przysporzy dodatkowych nerwów związanych z długotrwałym poszukiwaniem części. Są jednak wyjątki, np. mało popularny u nas minivan Tacuma/Rezzo, do którego mamy ograniczony wybór części mechanicznych, a w szczególności blacharskich.

ModelDaewoo MatizDaewoo Rezzo/Tacuma
Liczba części na Allegro14 2985037
Dostępność części 6/6  2/6 
Ceny części 6/6  4/6 

Rover/MG

Pomimo już 14-letniej nieobecności brytyjskiej marki na europejskim rynku, oferta części zamiennych do popularnych niegdyś Roverów 25/MG ZR lub Roverów 75/MG ZT wciąż jest bardzo bogata. Kupimy w zasadzie wszystko, ale zachowajmy czujność np. podczas kupowania reflektorów, bo część z nich pochodzi z samochodów sprowadzonych z Wielkiej Brytanii.

ModelRover 200/25, MG ZRRover 75, MG ZT
Liczba części na Allegro987121 894
Dostępność części 5/6  4/6 
Ceny części 5/6  4/6 

FSO

Samochody z żerańskiej fabryki w dzisiejszych czasach prędzej można spotkać na zlotach niż na ulicy. Jeśli ktoś zapragnie sprawić sobie Poloneza, o części może być spokojny: są na stanie wielu sklepów zlokalizowanych nawet na prowincji. Internet obfituje w wiele zamienników rodzimych firm, jak i od światowych producentów.

ModelFSO Polonez
Liczba części na Allegro14 469
Dostępność części 6/6 
Ceny części 6/6 
FSO Polonez
Prosta (co nie znaczy trwała) konstrukcja Poloneza gwarantuje niskie koszty napraw i zakupu podzespołów.

Łada

Choć Łada nie posiada oficjalnej sieci sprzedaży w Polsce, nie brakuje chętnych na „nieśmiertelną” Nivę – pojazd produkowany w niemal niezmienionej formie od 1977 roku, słynący ze swojej dzielności w terenie. Ogólna liczba części zamiennych może nie jest duża, ale obejmuje elementy do niemal każdego układu auta. Ceny: bardzo przystępne.

ModelŁada Niva
Liczba części na Allegro2958
Dostępność części 3/6 
Ceny części 5/6 
Łada Niva
Niektóre części do Łady kosztują grosze, m.in. reflektor kupimy już za 30 zł. Cena odzwierciedla ich niską jakość.

Saab

O części mechaniczne nie muszą się obawiać właściciele wszystkich popularnych Saabów – dostaniemy je nawet do leciwej 900-tki. Gorzej ma się sprawa z blacharką: wtedy wybór ogranicza się do elementów używanych. Kłopoty mogą mieć właściciele produkowanej tylko niecałe 2 lata drugiej generacji Saaba 9-5. „Mechanika” pasuje z Opla Insignii, ale części nadwozia, jeśli w ogóle są, kosztują krocie, m.in. zderzak za 2500 zł i szyba przednia za 1400 zł.

ModelSaab 900Saab 9-5 II
Liczba części na Allegro10 4593912
Dostępność części 4/6  2/6 
Ceny części 3/6  2/6 

Chevrolet

Chevrolety w Polsce sprzedawano w latach 2005-2015. Niektóre zostały nawet wyprodukowane w naszym kraju, jak np. Aveo w warszawskim FSO w latach 2007-2011. Spora popularność przekłada się na niezłą dostępność części. Jest ona ograniczona tylko dla krócej oferowanych modeli, np. minivana Orlando. Do Captivy, Aveo czy Lacetti dostaniemy nawet nowe elementy blacharskie.

ModelChevrolet CaptivaChevrolet Orlando
Liczba części na Allegro19 9049335
Dostępność części 5/6  4/6 
Ceny części 4/6  5/6 

2 KOMENTARZE

  1. Lubie te auta, ale w przypadku próby uzyskania odszkodowania powypadkowego na oryginalne części to dramat. Znajomy miał taką historię (fanatyk łady) i się uparł na oryginalne. Odsprzedał w końcu szkodę do Funduszu Odszkodowań Komunikacyjnych i dostał pieniądze, więc dobrze się skończyło. Ale przy zakupie starych aut trzeba się z tym liczyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj