PoradyPoradyCzęsto popełniany błąd, który może kosztować 100 zł

Często popełniany błąd, który może kosztować 100 zł

Korzystanie z sygnału dźwiękowego jest ściśle określone przepisami i ograniczone tylko do sytuacji ostrzegających innych użytkowników drogi o niebezpieczeństwie.

Prawo stanowi, że kierujący pojazdem może używać sygnału dźwiękowego, gdy zachodzi konieczność ostrzeżenia o niebezpieczeństwie. Twórcy kodeksu drogowego przewidzieli też możliwość używania klaksonu w innych sytuacjach. Dotyczy to jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami – wówczas kierujący jest obowiązany do używania sygnału dźwiękowego w postaci krótkotrwałych sygnałów dźwiękowych podczas wykonywania manewru wyprzedzania lub omijania poza obszarem zabudowanym.

Redakcja poleca: Klimatyzacja w samochodzie – czy wiesz, że…

Zakazane jest natomiast nadużywanie sygnału dźwiękowego, a także używanie sygnału dźwiękowego na obszarze zabudowanym, chyba że jest to konieczne w związku z bezpośrednim niebezpieczeństwem. Prawo nie przewiduje używania klaksonu w celu „wyrażania emocji”, ponaglenia osoby, czy zwrócenia komuś uwagi. Za używanie sygnałów dźwiękowych na obszarze zabudowanym lub nadużywanie sygnałów dźwiękowych kierujący może być ukarany mandatem karnym w wysokości 100 złotych.

Fot. Newspress

1 KOMENTARZ

  1. Kurwa!! a kto tego pilnuje? Milicja zajmuje się pisoskim ogródkiem.Zauważyliście Państwo że na drogach w ogóle ich nie ma….Bezprawie totalne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji