Nowe rozwiązanie ma poprawić bezpieczeństwo na drogach i zwiększyć płynność ruchu. Który producent testuje ten system i jak będzie działać? Sprawdź.

Dojeżdżając do skrzyżowania na czerwonym świetle, musimy zazwyczaj polegać na własnej intuicji, żeby przewidzieć, kiedy zapali się zielone. Niektórzy patrzą wtedy na sygnalizator dla pieszych i obserwują zmianę światła, a jeśli się zagapią, kierowcy za nimi przypomną klaksonem, że powinni już ruszać.

W takiej sytuacji pomocne bywają sekundniki zamontowane przy sygnalizatorze, które odliczają czas do zmiany światła. Ostatnio takim rozwiązaniem, zintegrowanym z miejskim systemem zarządzania ruchem, pochwalił się Szczecin. Do tej pory uważano, że sekundników nie da się zsynchronizować z tym systemem, ale jak widać – niesłusznie. Czy śladem Szczecina pójdą inne miasta? Przekonamy się za jakiś czas.

Sekundniki
Licznik umieszczony obok sygnalizatora odmierza czas do zmiany światła.

Z kolei Seat testuje obecnie jeszcze ciekawsze rozwiązanie, zakładające integrację systemu sterowania ruchem z… komputerem pokładowym w samochodzie. Dzięki temu na wyświetlaczu w aucie pokaże się informacja, czy utrzymując aktualną prędkość, uda nam się przejechać skrzyżowanie na zielonym świetle, czy raczej powinniśmy zacząć już hamować, bo za chwilę zapali się czerwone. Jednak jest jedno zastrzeżenie – nowe rozwiązanie działa tylko w sytuacji, gdy nie przekraczamy dozwolonej prędkości.

Oprócz tego, testowany system umożliwi przekazywanie wiadomości o wypadkach drogowych i innych utrudnieniach. Opóźnienie w przesyle informacji wyniesie zaledwie 300 milisekund.

Zamaskowany Seat podczas testów w Barcelonie.

Rozwiązanie umożliwiające integrację auta z infrastrukturą drogową jest właśnie sprawdzane w Barcelonie, we współpracy z Urzędem ds. Ruchu Drogowego, Radą Miasta Barcelony i ETRA (firmą zajmującą się nowymi technologiami w zakresie mobilności, transportu publicznego, bezpieczeństwa, energii i komunikacji). Do testów służą nowe modele Seata, wyposażone w system multimedialny umożliwiający połączenie z siecią.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj