PoradyPoradyWakacyjny niezbędnik kierowcy. Co zabrać ze sobą na wyjazd?

Wakacyjny niezbędnik kierowcy. Co zabrać ze sobą na wyjazd?

Przedstawiamy wakacyjny niezbędnik, który powinien się znaleźć w każdym aucie podczas urlopowego wyjazdu. Na pewno się przyda w awaryjnych sytuacjach i pozwoli uniknąć dodatkowego stresu.

Poważna usterka w trasie to najgorsze, co może przydarzyć się kierowcy i jego pasażerom. Będąc daleko od domu próżno szukać pomocy np. u rodziny lub znajomych, którzy przyjadą zholować auto lub pomogą w jego uruchomieniu. Dlatego bardzo ważne jest, by przed długim wyjazdem odpowiednio się do niego przygotować i zabrać nawet to, co nie zakładamy, że może się przydać. Często są to bardzo proste rzeczy, ale znacznie ułatwią one poradzenie sobie w awaryjnej sytuacji. Szkoda wtedy dodatkowych nerwów na np. szukanie długopisu lub czegoś do wytarcia rąk po wymianie koła.

Część spraw załatw na miejscu

Są jednak takie rzeczy, których lepiej przedwcześnie nie załatwiać, bo wyjdzie to wtedy drożej. Są to np. plakietki ekologiczne, pozwalające na wjazd do centrum niektórych europejskich miast, lub winiety – lepiej kupić je tuż przed granicą państwa, do którego chcemy wjechać. W paliwo natomiast lepiej zaopatrzyć się albo u nas, albo już za granicą – byle nie bezpośrednio po jej przekroczeniu, bo tam ceny będą najmniej korzystne.

Oto najważniejsze rzeczy, które powinny znaleźć się w samochodzie przed rozpoczęciem wakacyjnej podróży.

1. Linka holownicza

Nikomu nie życzymy jej użycia, ale to wręcz wyposażenie obowiązkowe – awaria może się przytrafić z dala od stacji benzynowej i kupienie jej w trasie może sprawić problem. Zabierając ją ze sobą zaoszczędzimy czas i pieniądze na holowanie auta do warsztatu.

Jak holować samochód? Najważniejsze przepisy dotyczące holowania

2. Klin pod koło

Przyda się, gdy trzeba będzie ustabilizować auto na trasie szybkiego ruchu – często trudno tam znaleźć coś do podłożenia pod koła.

3. Notes i długopis

W dobie smartfonów taki zestaw może uchodzić za dość niedzisiejszy, ale będzie nieoceniony gdy np. padnie bateria w urządzeniu lub trzeba będzie spisać oświadczenie sprawcy kolizji.

Jak spisać oświadczenie sprawcy kolizji? Co powinno się w nim znaleźć?

4. Opaski zaciskowe

Proste opaski, zwane „trytytkami”, pozwolą w razie czego doraźnie przymocować urwane po drodze elementy, np. tablicę rejestracyjną lub osłonę pod silnikiem czy uszkodzony zderzak.

5. Rękawice

Wymiana koła lub nawet sprawdzenie poziomu oleju oznaczają ubrudzenie rąk. Trudno wtedy siąść za kierownicę. Co innego, jak wcześniej nałożymy rękawice.

6. Papier toaletowy

Może się przydać w kryzysowych sytuacjach i posłużyć np. jako ręcznik, chusteczka lub nawet coś do wytarcia rąk.

7. Porządny klucz do kół

Nie warto na nim oszczędzać – lepiej mieć pewność, że w razie czego odkręci zapieczone koło. Fabryczne klucze miewają z tym problemy. Najlepiej wybrać teleskopowy.

Jak odkręcić zapieczoną śrubę?

8. Apteczka

Jeśli kupimy słabo wyposażoną apteczkę, warto dodać do niej np. leki przeciwbólowe i przeciwbiegunkowe, środek do odkażania ran i dobre nożyczki.

Po jakich lekarstwach nie wolno siadać za kierownicę?

9. Multitool

Poręczny zestaw narzędzi zajmuje mało miejsca, a zwiększy szanse na wykonanie podstawowych napraw. Najlepiej jak ma np. nóż, kombinerki, śrubokręt, klucze o najpopularniejszych rozmiarach.

10. Zaczep holowniczy

Najczęściej stanowi wyposażenie większości aut i jest schowany obok podnośnika i klucza do kół. I najlepiej go stamtąd nie wyjmować, bo nie wiadomo, kiedy się przyda.

11. Latarka

Może ją zastąpić aplikacja w telefonie, ale gdy wyczerpie się w nim bateria lepiej mieć w zapasie prawdziwą latarkę. Łatwiej ją też umieścić np. na silniku. Co ciekawe, niektóre auta (np. Skody) posiadają fabryczną latarkę w postaci wyjmowanej lampki oświetlenia bagażnika.

Ciekawostki ukryte w autach. Wiedziałeś o nich?

12. Mapa

Nie warto całkowicie polegać na technologii: gdy spada poziom baterii w smartfonie i nie mamy pokładowej ładowarki, lepiej ograniczyć korzystanie z internetu, w tym z nawigacji. Wtedy można „poratować się” tradycyjną mapą. Przed wyjazdem warto kupić jak najaktualniejszą, by mieć wgląd na wszystkie obecne drogi.

13. Wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym

Potrzebny formularz znajduje w internecie lub w naszym materiale. Można go wydrukować i wozić ze sobą, by nie tracić w kryzysowej sytuacji nerwów na zorganizowanie formularza.

14. Zdjęcia dokumentów w telefonie

Współczesne telefony bez problemu zrobią czytelne zdjęcia najpotrzebniejszych dokumentów. Warto mieć ich kopie.

15. Nasadka do odkręcania śrub zabezpieczających

Jeśli w aucie są śruby antykradzieżowe, odpowiednia nasadka jest nieunikniona do ich odkręcenia. Lepiej upewnić się, że jest w samochodzie, podobnie jak śruby pasujące do koła zapasowego.

Jak odkręcić śrubę zabezpieczającą bez dedykowanej „złodziejki”?

16. Ładowarka do telefonu

Smartfon łączący się z internetem dość szybko się wyładowuje, dlatego może być konieczne podłączenie go do zasilania w czasie korzystania z np. darmowej nawigacji.

17. Szmatka/ręcznik

Prosta rzecz, a pozwoli np. szybko przetrzeć szyby, wyczyścić ręce lub posłużyć jako podkładka pod kolana.

18. Zapasowe kluczyki

Pozwolą nam dostać się do auta w przypadku zgubienia lub kradzieży oryginalnych kluczyków. Lepiej trzymać je w innym, ale bezpiecznym miejscu.

Jak otworzyć samochód z kluczykami w środku?

19. Ubezpieczenie z assistance

Wykupienie tygodniowej polisy kosztuje kilkadziesiąt złotych, a pozwoli w awaryjnej sytuacji skorzystać z pomocy drogowej.

20. Karta EKUZ

Inaczej Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Potwierdza ona prawo do korzystania z pomocy medycznej na koszt NFZ podczas podróżny po Europie. Warto ją przedwcześnie wyrobić.

21. Komplet żarówek

Obie żarówki potrafią przepalić się w niedużym odstępie czasu, dlatego lepiej w podróż zabrać komplet zapasowych.

Jak prawidłowo dobrać żarówki do swojego samochodu?

Oprócz tego nie zapomnijmy jeszcze o:

  • kamizelkach odblaskowych (są obowiązkowe w niektórych państwach);
  • trójkącie odblaskowym;
  • zapasowych dawkach płynów eksploatacyjnych do ewentualnej dolewki (płynu chłodniczego, oleju silnikowego);
  • gaśnicy z aktualną datą ważności;
  • lewarku do kół;
  • kole zapasowym (ze sprawdzonym poziomem ciśnienia);
  • kablach rozruchowych.

Warto również wyposażyć się w:

  • niewielki kompresor do kół zasilanym gniazdem 12V;
  • booster lub powerbank do awaryjnego rozruchu, ewentualnie tradycyjny prostownik z przedłużaczem umożliwiającym podpięcie do zasilania.
Wakacyjny niezbędnik (2)
Kierowca musi zadbać o to, by poza ekwipunkiem domowników w samochodzie zmieścił się wspomniany wakacyjny niezbędnik. By w razie konieczności nie opróżniać całego bagażnika, najpotrzebniejsze rzeczy można ulokować w małej skrzynce narzędziowej i umieścić ją blisko klapy bagażnika.
Redakcja poleca również:

Co sprawdzić w samochodzie przed wyruszeniem w wakacyjny wyjazd?

Jak sobie poradzić z awariami samochodu w trasie?

Lista obowiązkowego wyposażenia samochodu w europejskich państwach

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji