Pakowanie samochodu

Przedstawiamy wakacyjny niezbędnik, który powinien się znaleźć w każdym aucie podczas urlopowego wyjazdu. Może się przydać w awaryjnych sytuacjach.

Poważna usterka w trasie to najgorsze, co może przydarzyć się kierowcy i jego pasażerom. Będąc daleko od domu próżno szukać pomocy np. u rodziny lub znajomych, którzy przyjadą holować auto lub pomogą w jego uruchomieniu. Dlatego bardzo ważne jest, by przed długim wyjazdem odpowiednio się do niego przygotować i zabrać nawet to, co nie zakładamy, że może się przydać. Często są to bardzo proste rzeczy, ale znacznie ułatwią one poradzenie sobie w awaryjnej sytuacji. Szkoda wtedy dodatkowych nerwów na np. szukanie długopisu lub czegoś do wytarcia rąk po wymianie koła.

Część spraw załatw na miejscu

Są jednak takie rzeczy, których lepiej przedwcześnie nie załatwiać, bo wyjdzie to wtedy drożej. Są to np. plakietki ekologiczne, pozwalające na wjazd do centrum niektórych europejskich miast (np. w Niemczech) – na miejscu kupimy je za 5 euro, a w Polsce za ok. 90 zł. Podobnie z winietami – lepiej kupić je tuż przed granicą państwa, do którego chcemy wjechać. W paliwo natomiast lepiej zaopatrzyć się albo u nas, albo już za granicą – byle nie w okolicach granicy, bo tam jest najdroższe.

21 rzeczy, które powinny znaleźć się w samochodzie przed rozpoczęciem wakacyjnej podróży.

Wakacyjny niezbędnik

1 Linka holownicza

Nikomu nie życzymy jej użycia, ale to wręcz wyposażenie obowiązkowe – awaria może się przytrafić z dala od stacji i kupienie jej w trasie może sprawić problem. Zabierając ją ze sobą zaoszczędzimy czas i pieniądze na holowanie auta do warsztatu.

2 Klin pod koło

Przyda się, gdy trzeba będzie ustabilizować auto na trasie szybkiego ruchu – często trudno tam znaleźć coś do podłożenia pod koła.

3 Notes i długopis

W dobie telefonów taki zestaw może uchodzić za dość niedzisiejszy, ale będzie nieoceniony gdy np. padnie bateria lub trzeba będzie spisać oświadczenie o kolizji.

4 Opaski zaciskowe

Proste opaski, zwane „trytytkami” pozwolą w razie czego przymocować tablicę rejestracyjną lub np. osłonę pod silnikiem czy uszkodzony zderzak.

5 Rękawice

Wymiana koła lub nawet sprawdzenie poziomu oleju oznaczają ubrudzenie rąk. Trudno wtedy siąść za kierownicę. Co innego, jak wcześniej nałożymy rękawice.

6 Papier toaletowy

Może się przydać w kryzysowych sytuacjach i posłużyć np. jako ręcznik, chusteczka lub nawet coś do wytarcia rąk.

7 Porządny klucz do kół

Nie warto na nim oszczędzać – lepiej mieć pewność, że w razie czego odkręci zapieczone koło. Fabryczne klucze miewają z tym problemy. Najlepiej wybrać teleskopowy.

8 Apteczka

Jeśli kupimy słabo wyposażoną apteczkę, warto dodać do niej np. leki przeciwbólowe i przeciwbiegunkowe, środek do odkażania ran i dobre nożyczki.

9 Multitool

Zajmuje mało miejsca, a zwiększy szanse na wykonanie podstawowych napraw. Najlepiej jak ma np. nóż, kombinerki, śrubokręt, klucz.

10 Zaczep holowniczy

Najczęściej stanowi wyposażenie większości aut i jest schowany obok podnośnika i klucza do kół. I najlepiej go stamtąd nie wyjmować, bo nie wiadomo, kiedy się przyda.

11 Latarka

Może ją zastąpić aplikacja w telefonie, ale gdy wyczerpie się w nim bateria lepiej mieć w zapasie prawdziwą latarkę. Łatwiej ją też umieścić np. na silniku.

12 Mapa

Czasami nawigacja może zawieść, a wtedy najlepiej ratować się mapą. Przed wyjazdem warto kupić jak najaktualniejszą, by mieć wgląd na wszystkie obecne drogi.

13 Wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym

Formularz znajdziemy w internecie. Można go wydrukować i wozić ze sobą, bo spisanie takiego oświadczenia po kolizji może być trudne.

14 Zdjęcia dokumentów w telefonie

Współczesne telefony bez problemu zrobią czytelne zdjęcia najpotrzebniejszych dokumentów. Warto mieć ich kopie.

15 Nasadka do odkręcania śrub zabezpieczających

Jeśli w aucie są śruby antykradzieżowe, odpowiednia nasadka jest nieunikniona do ich odkręcenia. Lepiej upewnić się, że jest w samochodzie, podobnie jak śruby pasujące do koła zapasowego.

16 Ładowarka do telefonu

Smartfon łączący się z Internetem dość szybko się wyładowuje, dlatego może być konieczne podłączenie go do zasilania w czasie korzystania z np. nawigacji.

17 Szmata/ręcznik

Prosta rzecz, a pozwoli np. szybko przetrzeć szyby, wyczyścić ręce lub posłużyć jako podkładka pod kolana.

18 Zapasowe kluczyki

Pozwolą nam dostać się do auta w przypadku zgubienia lub kradzieży oryginalnych kluczyków. Lepiej trzymać je w innym, ale bezpiecznym miejscu.

19 Ubezpieczenie assistance

Wykupienie tygodniowej polisy kosztuje od 25 złotych, a pozwoli w awaryjnej sytuacji skorzystać z pomocy drogowej.

20 Karta EKUZ

Inaczej Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Potwierdza ona prawo do korzystania z pomocy medycznej na koszt NFZ podczas podróżny po Europie. Warto ją przedwcześnie wyrobić.

21 Komplet żarówek

Obie żarówki potrafią przepalić się w niedużym odstępie czasu, dlatego lepiej w podróż zabrać komplet zapasowych.