Co obejmuje AC

Jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym jest OC. Jako posiadacz pojazdu możesz się jednak zdecydować również na wiele dobrowolnych polis, w tym NNW, assistance i autocasco. Szczególną popularnością cieszy się ostatnia z wymienionych. Co obejmuje taka ochrona ubezpieczeniowa?

AC, czyli auto casco to dosyć specyficzna ochrona ubezpieczeniowa, gdyż o ile towarzystwo ubezpieczeniowe nie może ci odmówić zawarcia umowy ubezpieczenia OC, to już w przypadku AC znaczenie ma wiek pojazdu. Z reguły taką ochroną można objąć auta, które mają do 10, 12 czy 15 lat – zakłady ubezpieczeń mogą dowolnie ustalać maksymalny wiek auta. Inną kwestią jest to, że ubezpieczenie samochodu, który jest stosunkowo stary może się po prostu nie opłacać. Dla towarzystwa ubezpieczeniowego im starszy pojazd, tym większe ryzyko powodowania nim szkód i konieczności wypłaty odszkodowania. Czy jeśli samochód jest wart 5 tysięcy złotych, a ubezpieczenie AC będzie kosztować 2 tysiące, to warto zawrzeć umowę autocasco? W przypadku wybranych aut może to być dobre rozwiązanie, ale zdecydowana większość kierowców zrezygnuje z takiej ochrony.
Tymczasem AC cieszy się w Polsce bardzo dużym zainteresowaniem. Według danych Polskiej Izby Ubezpieczeń liczba aktywnych polis autocasco wynosiła na koniec 2017 roku ponad 6,3 mln. To bardzo dobry wynik, co oczywiście nie jest przypadkowe. Ta polisa po prostu najczęściej się opłaca i zapewnia szeroki zakres ochrony ubezpieczeniowej, chociaż wszystko zależy od tego, na jaki wariant się zdecydujesz.

Oto co może obejmować ubezpieczenie autocasco:

  • Kradzież pojazdu – niektórzy posiadacze samochodów twierdzą, że problem kradzieży aut ich nie dotyczy, gdyż ich pojazd nie jest nowy i tym samym nie przedstawia sobą większej wartości. Są w błędzie, ponieważ ponad 30 proc. samochodów kradzionych w Polsce ma od 6 do 10 lat. Na drugiej pozycji znajdują się auta, które mają od 11 do 15 lat, a dopiero na trzeciej kilkuletnie samochody. Co więcej, zdarzają się przypadki, w których kradzione są auta mające powyżej 15 lat!
  • Uszkodzenie przez osoby trzecie – ktoś uszkodził twój pojazd na parkingu publicznym i nie ma świadków zdarzenia, nie ma również kamer? W takim przypadku możesz otrzymać odszkodowanie w ramach autocasco.
  • Uszkodzenie pojazdu przez posiadacza – jesteś sprawcą zdarzenia? Poszkodowany otrzymał odszkodowanie z twojego OC, a ty, mając autocasco, możesz zlikwidować szkodę w swoim pojeździe właśnie z tego ubezpieczenia.
  • Zderzenie z dzikiem zwierzęciem – jadąc autem, zderzyłeś się na drodze z dzikim zwierzęciem? W takim przypadku możesz się domagać odszkodowania od instytucji odpowiedzialnej za dany odcinek drogi. Jednak to może oznaczać długotrwałe postępowanie, które nie musi zakończyć się dla ciebie wypłaceniem odszkodowania. W takim przypadku możesz uzyskać je z autocasco.
  • Pożar – jedno takie zdarzenie powoduje przeciętnie 15 tys. złotych strat, a w Polsce płonie ponad 10 tys. aut rocznie. To już powinna być wystarczająca argumentacja do tego, że warto wybrać ubezpieczenie autocasco, które obejmuje takie ryzyko.
  • Działanie sił przyrody – mowa tutaj o powodzi, trzęsieniu ziemi, huraganie, opadach gradu, wyładowaniach atmosferycznych i nie tylko. Każde z tych ryzyk może się znaleźć w zakresie ochrony AC.

Zakres ubezpieczenia AC może być większy, a jego cena zależy od tego, na jak szeroką ochronę ubezpieczeniową się zdecydujesz. Możesz m.in. wybrać ubezpieczenie z udziałem własnym, określić, jakie części mają być użyte przy likwidacji szkód czy jaką metodą ma być naprawiany pojazd – warsztatową, kosztorysową bądź w ASO. Zanim zdecydujesz się na ograniczenie odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego, przelicz, czy to na pewno się opłaca? Wybór polisy z udziałem własnym obniży składkę AC, jak również kwotę odszkodowania. Wylicz, jak wiele stracisz, jeśli dojdzie np. do uszkodzenia pojazdu.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here