Co grozi za zorganizowanie kuligu

Pokaźna warstwa śniegu na drogach zachęca niektórych kierowców do organizacji kuligów. Zabawa ta może się jednak okazać niezwykle kosztowna. Sprawdź, jaka kara grozi za prowadzenie kuligu za samochodem.

Okres zimowy pobudza wyobraźnię wielu kierowców, którzy tylko czekają na pierwszy śnieg, aby móc wykorzystać swoje samochody do różnego rodzaju „szaleństw” na śliskiej nawierzchni. Jakiś czas temu pisaliśmy o tym, co grozi za driftowanie na parkingu. To jednak nie jedyna aktywność, za jaką można otrzymać dotkliwy mandat. Wraz z nadejściem białego puchu popularne stają się kuligi – one również regulowane są odpowiednimi przepisami.

Zgodnie z art. 60 Prawa o ruchu drogowym, na drogach publicznych obowiązuje całkowity zakaz ciągnięcia za pojazdem osoby na wrotkach, nartach, sankach czy podobnym urządzeniu. Prowadzenie kuligu wiąże się ze złamaniem tego przepisu i jest traktowane jako wykroczenie, za co kierujący może zostać ukarany mandatem do 500 zł i 6 punktami karnymi. Należy mieć na uwadze, że status publicznych mają również niektóre drogi nieutwardzone, zarówno polne, jak i leśne, a to one najczęściej są wybierane do tego typu zimowych zabaw.

To jednak nie wszystko – jeśli dodatkowo funkcjonariusz policji uzna, że dochodzi do prowadzenia pojazdu w sposób powodujący zagrożenie w ruchu (art. 98 kodeksu wykroczeń), ma prawo interweniować nawet na prywatnym terenie. Wówczas organizator kuligu może liczyć się z konsekwencjami w postaci zatrzymania prawa jazdy i skierowania sprawy do sądu, gdzie nietrudno o otrzymanie jeszcze wyższej grzywny.

Wymienione wyżej konsekwencje prawne wydają się być niczym w porównaniu do zagrożenia zdrowia i życia osób biorących udział w kuligu zorganizowanym przy użyciu samochodu. Co roku nie brakuje doniesień o zdarzeniach, w których poważnie ucierpieli amatorzy zimowych zabaw, przeważnie Ci jadący za autem na sankach. Wpadnięcie do rowu czy na drzewo lub wjazd pod samochód to tylko niektóre z zagrożeń czyhających na nierozważnych uczestników pozornie niewinnego kuligu.

Redakcja poleca:

Co grozi za driftowanie na parkingu? Mandat za „latanie bokiem”

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj